head

Pomaranč: Viete, pred akými ochoreniami chráni?

Pomaranč vynikajúco chráni srdce, pomáha udržiavať pružnosť ciev
Pomaranč vynikajúco chráni srdce, pomáha udržiavať pružnosť ciev
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravie

Pri slove pomaranč nás najčastejšie napadne imunitu posilňujúci vitamín C. Avšak tento článok teraz nie je o tom.

Príjemná chuť a vôňa a samozrejme vitamín C, toto má na mysli každý, kto si pomyslí na pomaranč. To je všetko pravda, avšak pomaranče sú od toho omnoho cennejším ovocím: upravujú trávenie, chránia pred ochoreniami srdca, ale za zmienku stojí aj ich schopnosť chrániť pred vznikom rakoviny. Toto však ani zďaleka nevystihuje to, aké mnohostranné má pomaranč účinky.

Je možno menej známe, že pomaranče nepochádzajú z Afriky, dokonca ani z Ameriky, ale že ich rodiskom sú južné oblasti Číny. Za svoju popularitu vďačia tomu, že ide o mimoriadne plodné ovocie, ale aj tomu, že  majú aj výnimočnú vôňu a sladkej chuti. A samozrejme pomaranč má aj mnohostranné liečivé účinky, spomedzi ktorých medzi prvými rozoznali jeho všeobecne priaznivý vplyv na zdravie, preto sa používal na liečbu rôznych ochorení horných dýchacích ciest.

Vynikajúci antioxidant

Zo zdravotného hľadiska sú najdôležitejšími zložkami pomarančov antioxidanty. Tieto totiž posilňujú imunitný systém, sú schopné eliminovať v tele nahromadené voľné radikály, ktoré sú zodpovedné za vznik zápalov, srdcovo-cievnych ochorení, rakoviny a iných chronických ochorení, za poškodzovanie DNA a predčasné starnutie buniek. Pomaranče obsahujú viac druhov antioxidantov, vo veľkej miere obsahujú vitamín C, vitamíny B1 a B9, flavonoidy a iné polyfenoly. Doprajme si jeden pomaranč a môžeme pre svoj organizmus zabezpečiť takmer celú potrebnú dennú dávku vitamínu C. Aj to prispieva k tomu, že pomaranč môže dobre poslúžiť aj v boji proti prechladnutiu, nádche a chrípke.

 

 

Pomáha aj pri diéte

Napriek tomu, že kvôli obsahu cukru pomaranč nepokladajú za vyslovene diétne ovocie, jeho konzumáciou predsa len možno podporiť aj úbytok hmotnosti. Dôvodom je to, že toto ovocie spôsobuje pocit sýtosti, jeho vlákniny  prispievajú k detoxikácii a očiste hrubého čreva, ale aj k udržaniu a napraveniu rovnováhy črevnej flóry, ktorá produkuje tráviace enzýmy.Ďalšou prednosťou pomaranča je, že upravuje vstrebávanie živín, pohyb čriev - peristaltiku  a odstraňuje zápchu. Toto sú také vlastnosti, ktoré prispievajú k úbytku nadbytočných kilogramov. A nezabudnime ani na to, že pomaranč neobsahuje takmer žiadne tuky, 10 dkg pomarančov je iba 50 kalórií.

Posilňuje kosti a svaly

Pokiaľ bude pomaranč každodennou súčasťou nášho jedálneho lístka, vďaka obsahu vápnika nám za to budú vďačné aj naše kosti, zuby a svaly, dokonca budeme mať menej problémov aj s kĺbmi, nakoľko znižujú riziko vzniku reumatických zápalov.

Chráni srdce

Pomaranč vynikajúco chráni srdce, pomáha udržiavať pružnosť ciev. Vďaka obsahu draslíka účinne ovplyvňuje krvný tlak a jeho protizápalové zložky chránia pred kardiologickými ochoreniami. Znižuje hladinu zlého LDL cholesterolu, preto častou konzumáciou pomarančov môžeme predísť aj kôrnateniu ciev a chudokrvnosti. Pokiaľ chceme ešte viac využiť schopnosti tohto ovocia chrániť srdce, konzumujme aj vnútornú, bielu časť šupky pomaranča.

Pomaranč má celú škálu liečivých účinkov

Protirakovinové účinky

Na schopnosti posilňovať imunitný systém a antioxidačné vlastnosti pomarančov sa môžeme spoľahnúť aj v prípade nádorových ochorení. Pomaranče zohrávajú dôležitú úlohu v boji proti rakovine  hlavne vďaka svojim antokyanínom, beta-karoténom a terpénom, ktoré sa nachádzajú v šupke ovocia. Účinné môžu byť hlavne pri liečbe rakoviny hrubého čreva, rakoviny konečníka a rakoviny pľúc. Sú prirodzenou protilátkou proti niektorým hubám a baktériám, sú schopné zahubiť baktériu Helicobacter pylori, ktorá priamo súvisí so vznikom žalúdočných vredov a rakoviny žalúdka.  

Pomaranč pre diabetikov

Pomaranč reguluje hladinu cukru v krvi po jedle, preto pod dohľadom lekára ich môžu konzumovať aj diabetici. Navyše pomaranč chráni aj zdravie očí, zmierňuje napätie a depresiu, čím bráni spusteniu devastačných procesov v organizme.

I napriek vyššie uvedeným dohliadajme na striedmosť, nakoľko nadmerná konzumácia pomarančov môže dráždiť citlivú sliznicu žalúdka.  

Zdroje:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21068346

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu