head

Konopné semeno - chráni zdravie

Konopné semeno je jednou z najzdravších superpotravín
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Superpotraviny

Chráni srdce, pomáha tráveniu, je vynikajúcim zdrojom bielkovín, chutné, to je len niekoľko argumentov v prospech konopného semena. Konopné semeno je superpotravina, účinná nielen zvnútra, ale pôsobí zázračne aj na pokožku.
Je bohatým zdrojom živín, obsahuje významné množstvo fosforu, vápnika, horčíka, železa a zinku, okrem toho sa v ňom nachádza dvadsať aminokyselín, vrátane všetkých esenciálnych. Konopné semeno obsahuje jedinečným spôsobom kyseliny omega-3 a omega 6 a to v  ideálnom pomere 1:3, ako aj ideálny pomer vo vode rozpustnej a nerozpustnej potravinovej vlákniny.
Z konope mnohých napadne iba narkotická cigareta ušúľaná zo sušenej rastliny, preto by bolo načase byť informovaný, že jednotlivé druhy ani neobsahujú psychoaktívne zložky, ktoré pôsobia na centrálnu nervovú sústavu, a konopné semeno takéto látky vôbec neobsahuje. Konzumácia konopného semena teda nie je nebezpečná, ale doslova odporúčaná. Konopné semeno môžeme konzumovať surové, môžeme piť z neho odvar, ale mimoriadne zdravý je aj z neho vylisovaný olej.

Podporuje trávenie

Zaradiť konopné semeno do svojho jedálnička sa doporučuje všetkým, ktorí trpia tráviacimi ťažkosťami. Konopné semeno totiž, podobne ako semienko chia a psyllium je bohaté na vlákninu nerozpustnú vo vode, ktorá odstráni hnačku aj zápchu.  Vláknina, rozpustná vo vode spomaľuje vstrebávanie cukru, čím predchádza rýchlemu nárastu hladiny krvného cukru (glykémie) po jedle, navyše stimuluje produkciu tráviacich enzýmov. Vláknina konopného semena spôsobuje pocit nasýtenia, čím podporuje proces chudnutia, jeho obsah bielkovín a aminokyselín zamedzujú pocitu hladu.

Ochrana srdca

Pri pravidelnej konzumácii konopného semena sa s väčšou pravdepodobnosťou vyhneme srdcovo-cievnym ochoreniam. Za túto svoju vlastnosť vďačí konopné semeno svojim vlákninám, ktoré znižujú hladinu krvného cholesterolu, ako aj obsahu esenciálnych mastných kyselín. Mastné kyseliny omega-3 zmierňujú krvný tlak a riedením krvi zabraňujú vzniku krvných zrazenín, čím zamedzujú uzavretie ciev, a chránia pred srdcovým záchvatom a mozgovou porážkou. Podobné účinky majú mastné kyseliny omega-6, ktoré účinne znižujú hladinu škodlivého LDL cholesterolu, pričom zvyšujú hladinu priaznivého cholesterolu HDL.

Znižuje zápaly

Nie je veľa rastlinných olejov, ktoré by boli ,podobne ako olej lisovaný z konopného semena, tak bohaté na mastné kyseliny omega-3 a omega-6. Tento olej možno, obdobne ako surové konopné semeno, využiť pri liečbe zápalov kĺbov, zápale hrubého čreva, močového mechúra, na zmiernenie bolesti. Jeho protizápalové účinky sa prejavujú aj zvonka pri aplikácii na pokožku, zmierňuje zápaly kože, vyrážky, ale za ošetrenie kvalitným bio konopným olejom nám bude veľmi vďačná aj suchá pokožka. Hydratuje, vyživuje, redukuje vrásky, odstraňuje pocit svrbenia a napnutej pokožky, zmierňuje prejavy jej podráždenia.  Navyše nám vyčarí aj zdravšie, vyhladenejšie a lesknúce sa vlasy.

Hyperlinkové odkazy:
http://nutritiondata.self.com/facts/custom/629104/2
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20977230
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2868018/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12848277

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu