head

Štiavec tupolistý: prirodzené hojenie rán

problémy s pokožkou
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Liečivé bylinky

Štiavec tvorí vynikajúci základ šalátov a je aj liečivá rastlina.  Americkí indiáni používali štiavec na hojenie rán, a kvôli ďalším priaznivým vlastnostiam na pokožku.

Dezinfikuje a zmierňuje zápal

Štiavec tupolistý (Rumex obtusifolius) je bohatý na antioxidanty a flavonoidy pôsobiace proti zápalom, taníny a vitamín B. Obsahuje aj horčík potrebný predovšetkým na zdravé fungovanie nervovej sústavy a srdca, ďalej železo, fosfor, vápnik a garbovacie látky.  V štiavci, obzvlášť v koreni, sa vo veľkej miere nachádza rumicín so silnými antibakteriálnymi účinkami, ktorý dokáže zničiť aj mimoriadne odolnú baktériu Staphylococcus. Rumicín má aj dezinfekčný účinok, čo tiež prispieva k tomu, že obklad pripravený z odvaru štiavca prispieva k účinnému liečeniu rôznych  zápalov kože.

Mnohostranná starostlivosť o pleť

Obklad alebo masť z listov a koreňa štiavca tlmí príznaky popálenín, a prispieva k hojeniu psoriázy a ekzému, zabraňuje infekcii otvorených rán, a abscesov, zmatňuje rušivé škvrny. Štiavec tupolistý je dobre použiteľný na popŕhleniny, listom sa natiera zasiahnutá časť pokožky.  Z listov štiavca možno pripraviť aj obklad s upokojujúcim účinkom, ale používa sa aj na liečenie vredov, žihľavky, svrbenia, bodnutia hmyzom, svrabu a zapálenú pokožku, plnú pupienkov.   Účinnejšia a praktickejšia je súčasná aplikácia obkladu a odvaru.

Proti bosorkám...

V stredovekom Anglicku sa štiavcu pripisovala aj magická moc, domnievali sa, že pomocou jeho listov sa možno brániť proti bosoráckemu urieknutiu  Americkí Indiáni používali štiavec zvnútra ako preháňadlo a pri tráviacich ťažkostiach.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu