head

Liečivé účinky černíc - 5+1 tipov prečo ich jesť!

Vymenovať liečivé účinky černíc je ťažké, konzumujme ich čo najčastejšie
Vymenovať liečivé účinky černíc je ťažké, konzumujme ich čo najčastejšie
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Liečivé bylinky

Liečivé účinky černíc ( známe aj ako ostružina černicová) oslovili už aj Hyppokrata, nie nadarmo písal o nich. Zoznámme sa bližšie s týmto ovocím, ktoré je v obľube aj ako liečivá rastlina, a je zaraďované medzi superpotraviny.

Liečivé účinky černíc, bohatých na antioxidanty, sú širokospektrálne. Disponujú vyšším obsahom vitamínu C, než citrusové plody, nadôvažok prečisťujú cievy, zmierňujú vysoký krvný tlak a pomáhajú aj pri ustálení hladiny krvného cukru. Využitie černíc je mnohoraké.

1. Detoxikujú

Černice sú vynikajúcim detoxikantom, avšak nielen ovocie, ale aj listy pomáhajú organizmu zbaviť sa nahromadených toxínov: výbornia poslúži počas detoxikácie vďaka tomu, že majú diuretický účinok, vyvolávajú potenie a pomáhajú pri očiste čriev.

2. Proti hemoroidom

Černice sú užitočné aj pri hemoroidoch. Pokiaľ si pripravíme odvar z listov černíc a nalejeme do kúpeľa, relaxujme v ňom 20 minút. Takýto kúpeľ vo veľkej miere pomáha pri zmiernení príznakov hemoroidov (zlatej žily).

3. Posilňujú imunitu

Toto tmavofialovo sfarbené ovocie obsahuje zvýšené množstvo vitamínu C a B, ale výborne sa hodí na doplnenie zásob zinku, fosforu, draslíka, horčíka, vápnika a železa.

4. Čistia cievy

Černice prečisťujú nielen náš tráviaci trakt, ale zohrávajú veľkú úlohu pri prečisťovaní ciev. Pomáhajú udržiavať hladinu krvného cukru v norme, znižujú krvný tlak, a ich účinky pri čistení ciev len zvyšujú ich hodnotu. Počas absolvovania detoxikačného programu poslúžia naozaj veľmi dobre!

5. Znižujú zápal

Zápal môže mať mnoho dôvodov, preto sa treba zakaždým poradiť s lekárom. Pri zápalovom ochorení ústnej dutiny, ďasní, či hrtanu môže byť zmes černíc a šalvie naozaj účinnou pomocou.

+1 tip

Černice majú vysoký obsah vitamínu C a B, sú bohaté na zinok, fosfor, horčík, vápnik, draslík a železo, preto sa vynikajúco hodí na posilnenie imunity.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu