head

Echinacea – Prirodzený imunitný stimulant

Echinacea: aké má liečivé účinky?
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Liečivé bylinky

Echinacea je jedným z najúčinnejších posilňovačov imunity , má protizápalové, antibiotické a antivírusové účinky. Okrem iného aj tieto vlastnosti robia tak jedinečnou, ale táto liečivá bylinka je pozoruhodná aj z mnohých iných dôvodov.

Echinacea - všeobecnejšie známa ako Echinacea purpurová - patrí do kategórie astrovitých, je vzdialenou príbuznou púpavy a artičoky. V Európe sa využíva hlavne na lekárske alebo kozmetické účely, ale pestuje sa aj ako okrasná rastlina. Farmaceutický a kozmetický priemysel využíva všetky časti tejto liečivej rastliny, väčšinou vo forme alkoholického extraktu.

Posilňuje imunitný systém

Echinacea je bohatá na antioxidačné zložky, predovšetkým na polyfenoly a flavonoidy, je unikátna v tom, že stimuluje imunitný systém vďaka uhľohydrátu arabinogalaktán, ktorý ma imunostimulačné účinky. Ak konzumujeme jej extrakty v rámci kúry, obranyschopnosť nášho organizmu ostane silná aj po jej ukončení a môže sa vytvoriť istá rezistencia voči určitým infekciám. Účinné látky echinacei doslova nadopujú imunitný systém, zvyšujú aktivitu T-buniek a všeobecne aj tvorbu bielych krviniek a prispievajú aj k prevencii nádorových ochorení. Echinaceín, extrahovaný z Echinacei je mimoriadne účinný pri prekonávaní baktérií a vírusov, preto môže byť naším spojencom pri liečbe širokej škále infekcií - vrátane hepatitídy, herpesu a HIV. Tento antibakteriálny účinok má na svedomí, že echinacea je vynikajúca na hojenie rán, pretože bráni tvorbe superinfekcií rán a urýchľuje hojenie.

Znižuje zápal

V prípade gynekologických, respiračných, kĺbových a močových infekcií sa odporúča vyskúšať výťažky z echinacei, ktorými sa môžu okrem iného zmierniť alergie, astma, zápal ďasien, reumatizmus, dokonca aj symptómy lupusu. Aj pri aplikovaní zvonka sa prejavia jej protizápalové účinky, účinne pôsobí pri liečbe uštipnutí hmyzom, vredov, ekzémov a psoriázy, a aj zapálené akné sa rýchlejšie zahojí, pokiaľ sa lieči extraktom z echinacei. Keďže táto liečivá rastlina stimuluje regeneráciu epitelu, často z nej vyrábajú krémy a masti, ktoré pomáhajú potlačiť aj herpesa mykózy nôh.

Mysleli by ste si?

Pokiaľ echinaceu konzumujeme počas obdobia, keď je častá nádcha, zníži riziko vzniku tohto ochorenia takmer o polovicu. Americkí vedci po analýze niekoľkých vedeckých štúdií dospeli k záveru, že echinacea znižuje výskyt prechladnutí a trvanie ochorenia.

Zdroj:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4441164/

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu