head

Senná nádcha a nie alergia!

Sennú nádchu môže vyvolať peľ z rôznych rastlín
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Alergie

V jarných a v letných mesiacoch sa do ovzdušia uvoľňuje veľké množstvo peľu zodpovedného za vyvolanie alergií. Alergia postihujúca dýchacie cesty, známa ako senná nádcha, postihuje zhruba 20 percent populácie.

Ľudia, ktorí sa už dlhšie trápia pre ňu, presne vedia, že príznaky sennej nádchy sa prejavia ihneď po stretnutí s alergénnymi látkami a zmiernia sa až potom, čo sa od rastliny vyvolajúcej alergiu vzdialia. U ktorých sa prejavila len nedávno, ľahko si môžu myslieť, že ich postihlo len dlhodobé prechladnutie, ktoré nie je sprevádzané horúčkami.   

Čo je senná nádcha?

Neutíchajúce kýchanie, začervenalé oči, slzenie a svrbenie očí, “tečúci” a upchatý nos, pocit svrbenia v dýchacích cestách, žihľavka, bolesti hlavy - pokiaľ tieto príznaky človek pociťuje v jarnom a letnom období denne, s veľkou pravdepodobnosťou ich spôsobuje senná nádcha. Zakaždým, keď sa do dýchacích ciest dostanú alergénne látky, uvoľňuje sa histamín, účinkom ktorého nastáva opuch sliznice. Spustí sa stupňujúca tvorba hlienu a môže sa vytvoriť senná nádcha. Príznaky sa môžu zúžiť len na oči, nos, alebo prínosových dutín, ale často sa objavia naraz na všetkých troch miestach. Chrániť sa pred sennou nádchou je takmer nemožné, nakoľko peľ sa vďaka vetru dostane všade.

Čo vyvoláva sennú nádchu?  

Alergická reakcia môže byť spôsobená peľom rôznych rastlín: skoro kvitnúce stromy (arašidy, breza, dub), rôzne druhy trávy a obilnín, mnohým môže spôsobovať problémy ambrózia, palina, žihľava a skorocel. Sennú nádchu môže vyvolať aj prach v domácnosti (roztoče), ako aj srsť domácich zvierat, či plesne.

Liečba sennej nádchy

Senná nádcha rovnako kazí kvalitu života a aj schopnosť pracovať, preto je v záujme liečby nevyhnutné nechať sa vyšetriť na alergiu. Toto vyšetrenie odhalí pôvod alergie. K tomuto vyšetreniu súži tzv. kožný test vykonaný na predlaktí (test Prick), v rámci ktorého sa umiestňujú na kožu predlaktia rôzne alergénne látky, ktoré sa následne jemným škrabnutím dostanú do pokožky. Pokiaľ sa v mieste šriabnutia objaví opuch a začervenanie sprevádzané svrbením, je potvrdená alergia na danú alergénnu látku.

V prípade sennej nádchy sa medikamentózna liečba nedá veľmi obísť, avšak existujú také prírodné metódy, ktoré dokážu pomôcť. Enzým serrapeptáza zmierňuje zápal a príznaky, zároveň skvapalňuje hlien nahromadený v dýchacích cestách. Serrapeptáza pomáha pri liečení rán, prečisťuje cievy a môže byť prospešná aj počas detoxikácie.

Na svrbiace oči si prikladajme vatové tampóny namočené do odvaru z nechtíka lekárskeho, nos vyplachujme slanou vodou a dohliadajme aj na životosprávu. Potraviny bohaté na polyfenoly (napríklad farebné ovocie a zelenina) zmierňujú príznaky sennej nádchy.

V peľovej sezóne si vlasy umývajme častejšie a môže byť potrebné aj nosenie masky  slnečných okuliarov.

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu