head

Candida albicans: priateľ alebo nepriateľ?

Candida albicans: priateľ alebo nepriateľ?
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia

Google+
Téma: Candida a jej liečba

Pôsobením reklamy mnohí vzhliadajú na Candidu albicans ako na nepriateľa, pritom je tento druh huby prirodzene prítomný aj v črevnej flóre zdravého človeka, napomáha tráviacim procesom, presnejšie štiepeniu živín.  Zdravotné problémy spôsobuje iba, keď sa rovnováha črevnej flóry naruší, a huba sa premnoží. Čo proti tomu robiť?
Premnoženiu Candidy albicans napomáhajú neopodstatnené antibiotické liečby, pretože oni vo veľkej miere poškodzujú črevnú flóru a namiesto prospešných baktérií sa tam usadia huby.  Na vine môže byť aj antikoncepcia s vysokým obsahom hormónov, dlhodobejšie užívanie steroidov, prehnaná konzumácia alkoholu a cukrov, alergia na niektoré potraviny, prídavné látky prijímané rôznymi pochúťkami, ďalej prekyslenie organizmu - to všetko predstavuje živnú pôdu pre Candidu albicans.  Žiaľ premnoženiu huby napomáha aj oslabená imunita, respektíve vírusové infekcie.

Ako vieme, že jej máme nadbytok?

Infekcia, ktorá nastáva premnožením Candidy albicans, iným slovom kandidóza spôsobuje širokospektrálne príznaky, medzi nimi aj také, o ktorých by si nikto nemyslel, že môžu mať nejaký súvis k základnému problému. Táto infekcia býva často príčinou bieleho povlaku na jazyku, suchej pokožky, polámaných nechtov alebo nadúvania. Zodpovednosť môže niesť táto huba aj za reflux a za infekciu intímnych oblastí.  Keďže Candida albicans získava energiu potrebnú na svoju existenciu odbúraním cukrov, a pritom produkuje kyselinu mravčiu, alkohol, kyselinu maslovú a mliečnu, ako aj kyselinu propionovú, pociťuje chorý pálčivú bolesť pri močení, aj keď inak nemá infekciu močových ciest. Infekcia Candidou môže viesť aj k vypadávaniu vlasov, k ochoreniu dýchacích ciest, alebo aj k migréne, pritom všetkom môže spôsobovať i chronickú únavu či poruchy spánku. Zápal hltanu a pálenie záhy môžu byť tiež následkami infekcie, keď je niektorý z týchto príznakov trvale prítomný, oplatí sa vykonať test na Candidu.

Čo môžeme robiť proti premnoženiu  Candidy albicans?

Keďže Candida albicans sa živí sacharidmi, oplatí sa držať takú diétu, v rámci ktorej sa neodporúča konzumovať cukor, sušené ovocie, resp. ovocie s vysokým obsahom cukru, potraviny s medom a octom, horčicu, resp. mliečne výrobky, výnimku tvoria rastlinné mlieka, ktoré neobsahujú laktózu. Na zakázanú listinu sa dostáva aj alkohol, káva,  hladká biela múka, z nej pripravené pečivo, ďalej biela ryža a jedlá pripravené použítím droždia. Vyhýbajme sa produktom z mäsa s potravinovými prísadami a sladeným sýteným osviežujúcim nápojom.  Candidovú diétu je vhodné doplniť detoxikáciou, ktorá môže pomôcť zabrániť premnoženiu húb a pomoc môžu znamenať aj riasa spirulina a jačmenná tráva.  Čas trvania Candidovej diéty sú

Čo môžeme jesť namiesto cukru?

Dobrou voľbou môže byť stévia, ktorá má tristonásobne vyššiu sladivosť ako cukor, je takmer bez kalórií, potom erytritol, ktorý nezvýši hladinu krvného cukru a inzulínu, jeho glykemický index je nula, a v neposlednom rade obsahuje iba 0,2 kalórií na jeden gram. 

 

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu