head

Ako vzniká z ovocia tuk, alebo z ktorého ovocia sa najviac priberá?

Priberanie z ovocia: z ktorého a prečo?
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravá výživa

Ovocie je na jednej strane naším najdôležitejším zdrojom vitamínov, vlákniny a minerálnych látok, bohaté na antioxidanty, existuje však aj také ovocie, ktoré obsahuje veľa ovocného cukru. Ak to prehliadneme, aj v rámci zdravej výživy sa na vás môžu pripútať kilá navyše. Vyhnime sa priberaniu z ovocia tým, že sa zoznámime s ovocím, z ktorého pocítim prírastok váhy najviac.
Iste ani Vás nenapadlo, že už niekoľko pohárov ovocnej šťavy denne stačí k tomu, aby sme organizmu dodali zbytočnú fruktózu? Priveľa fruktózy premieňa pečeň na mastné kyseliny, ktoré sa dostávajú späť do krvi a usádzajú sa vo forme tukových vankúšikov. Oplatí sa byť obozretný najmä pri konzumácii ovocia s vyšším glykemickým indexom, ktoré rýchlo zvýši hladinu krvného cukru, po ktorom nasleduje jeho rýchly pokles, ktorý sa prejaví pocitom hladu.

Opatrne s dávkovaním

Ovocie má nespočetné zdravotné výhody a pokojne si z neho utvorme časť vyrovnaného jedálnička, ale neznamená to, že si z neho môžeme dopriať neobmedzené množstvo. Prvým problémom je, že ľudía zabúdajú, že ovocie, rovnako ako ostatné potraviny, obsahuje kalórie tiež a tak môže dôjsť k priberaniu.  Vzhľadom na to, že ovocie skrýva v sebe v porovnaní so zeleninou asi troj-až štvornásobok sacharidov, ideálne by sa z neho mali skonzumovať 2-3 šálky denne. Keď si z neho doprajeme viac, naše telo nie je schopné spracovať z neho fruktózu, preto ju pečeň premieňa na glykogén. Keď sa naplnia glykogénové zásoby pečene, fruktóza sa mení na tuk, a my začíname priberať.

Ovocie s vysokým obsahom cukru

Priberanie z ovocia je najľahšie pri konzumácii sušených fíg, datlí, sliviek a hrozienok, ich obsah kalórií je omnoho vyšši, preto si z nich stačí dať iba za hrsť.  Zo spomenutého ovocia sa priberá, aj ked ho jeme surové, ale pribrať možno aj z banánu, čerešní, hrozna, manga, papaye, slivky, hrušky a dokonca aj z ananásu. Ananás je spomínaný aj ako zázračný prostriedok na chudnutie, pritom obsahuje dosť vysoké množstvo fruktózy. Energická hodnota pohára ananásovej šťavy je 120 kalórií. 

Stačí týždeň

Štúdia vykonaná jednou lausannskou univerzitou ukázala, že zvýšená konzumácia fruktózy má za následok zvýšené ukladanie tukov v pečeni už v priebehu 7 dní, ďalej zvýšenú hladinu triglyceridov a zníženú citlivosť na inzulín. 

Zdroj:
https://www.muscleforlife.com/do-fructose-and-fruit-make-you-fat-and-unhealthy/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19403641

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu