head

Enzým laktáza a intolerancia laktózy – Aká je spojitosť?

Nedostatok enzýmu laktáza: pre toto vzniká intolerancia laktózy
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Zdravá výživa

Príznaky intolerancie lektózy, ktorá je spôsobená nedostatočným množstvom alebo absenciou enzýmu laktáza, sú nepríjemné, dá sa im však celkom ľahko predísť. I keď v podstate ide o neliečiteľný stav, získanú alebo druhotnú intoleranciu laktózy odstrániť môžeme.

Intolerancia laktózy  (neznášanlivosť) sa objaví vtedy, keď sa v organizme zníži, alebo úplne prestane tvorba enzýmu laktáza, ktorý je zodpovedný za rozkladanie  laktózy (mliečneho cukru). Mliečny cukor prijatý mliečnymi výrobkami sa v tomto prípade nedokáže stráviť, v hrubom čreve sa dostane do reakcie s baktériami črevnej flóry, čo spôsobí ťažkosti tráviaceho traktu. Je veľmi dôležité, aby sme si intoleranciu laktózy nepomýlili s alergiou na mlieko, čo je omnoho závažnejší stav. Pri alergii na mlieko produkuje organizmus protilátky proti mliečnej bielkovine, čoho dôsledkom vzniká dráždenie v hrdle, svrbenie, vyrážky ekzémového charakteru, astmatické príznaky, ale aj  ťažkosti typické pre intoleranciu laktózy, ktoré sú nasledovné:

  • hnačka,

  • zvracanie,

  • bolesť brucha,

  • nadúvanie,

  • kŕče v bruchu

  • nadmerná plynatosť.

Tieto príznaky sa objavia približne pol hodinu po konzumácii mlieka alebo mliečnych výrobkov. Ak prestaneme prijímať potraviny, ktoré spôsobujú intoleranciu, ťažkosti sa viac neobjavia.

Čo je príčinou nedostatku enzýmu laktáza?

Nedostatok enzýmu laktázy môže mať tri príčiny. Prvou, a našťastie najmenej častou, je rodená intolerancia laktózy. V tomto prípade sa v tenkom čreve novorodenca neprodukuje enzým laktáza, čo má jednoznačne genetický pôvod. Dobrou správou však je, že sa na to môžeme pripraviť, lebo dedičnosť sa objavuje iba v prípade, ak obaja rodičia majú od narodenia intoleranciu laktózy. O primárnej intolerancii laktózy môžeme hovoriť vtedy, keď sa po skončení obdobia prikrmovania značne zníži tvorba laktázy, čo je hlavnou príčinou intolerancie laktózy v dospelosti. Sekundárnu intoleranciu laktózy, čiže získaný nedostatok laktázy (alebo jej nedostatočnú tvorbu) spôsobuje nejaké ochorenie, užívanie liekov (predovšetkým antibiotiká), alebo nejaké zranenie. Časté sú prípady nedostatku laktázy z dôvodu Crohnovej choroby  , celiakie , chronického zápalu tenkého čreva, ale na príčine môže byť aj nadmerné rozmnoženie niektorých patogénnych baktérií v črevnej flóre.

Neverme sebadiagnostike

Niet pochýb, že uvedené príznaky si všimneme po konzumácii mlieka alebo mliečnych výrobkov, preto si právom myslíme, že ide o nedostatok enzýmu laktáza. Mali by sme však vedieť, že aj iné zmeny, či choroby, môžu spôsobovať podobné príznaky. Preto pre istotu konzultujme s odborníkom, ktorý pomocou jednoduchých testov dokáže so sto percentnou istotou  potvrdiť alebo vyvrátiť intoleranciu laktózy.

Čo je riešenie?

Pri primárnej intolerancii laktózy môžeme užívať lieky s obsahom enzýmu laktáza, alebo v závislosti od miery intolerancie, môžeme zmenou stravovacích návykov príznakom predísť. Zmena stravovacích návykov je vlastne experimentovanie: je potrebné sledovať, ktoré jedlá a v akom množstve ťažkosti vyvolávajú. Väčšinou pacienti s intoleranciou laktózy menšie množstvo mlieka (mliečnych výrobkov) ešte tolerujú, prírodné jogurty môžu pokojne konzumovať. Dajme si pozor na to, aby sme po vynechaní mliečnych výrobkov doplnili vápnik, draslík a železo z iných zdrojov! Sekundárnu intoleranciu laktózy liečime vyliečením ochorenia, ktoré ho spôsobuje.

Pomôžu probiotiká

Medzi probiotickými baktériami, ktoré sú hlavnou stavebnou zložkou črevnej flóry, existujú také kmene (napríklad Lactobacillus acidophilus), ktoré enzým laktázu produkujú, alebo vylučujú. Preto je dobré v prípade intolerancie laktózy užívať synbiotiká, ktoré obsahujú pro – aj prebiotiká, alebo konzumovať jogurty s obsahom probiotík. Probiotiká navyše pomáhajú navrátiť zdravie sliznice čriev. Je to dôležité, lebo poškodenie sliznice môže spôsobiť vznik sekundárnej intolerancie laktózy, ale platí to aj naopak. Intolerancia laktózy môže spôsobiť poškodenie sližnice čriev.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3401057/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5031164/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11157352

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu