head

Enzým laktáza - pokiaľ chýba, máme problém

Intolerancia laktózy vzniká, pokiaľ v organizme klesne, prípadne úplne ustane produkcia enzýmu laktáza, zodpovedného za štiepenie mliečneho cukru
Intolerancia laktózy vzniká, pokiaľ v organizme klesne, prípadne úplne ustane produkcia enzýmu laktáza, zodpovedného za štiepenie mliečneho cukru
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravá výživa

Príznaky intolerancie laktózy, ktoré môže spôsobiť nedostatočné množstvo, resp. absenciou enzýmu laktáza, sú nepríjemné, avšak pomerne ľahko im možno predchádzať. Hoci v základe ide o neliečiteľný stav, získanú alebo druhotnú intoleranciu laktózy možno odstrániť.

Pociťujete nadutý žalúdok, ktorý ako keby “mrmlal”, bolesti brucha, hnačku, nevoľnosť, po konzumácii niektorých mliečnych potravín? V tom prípade pravdepodobne trpíte intoleranciou laktózy, ktorá vzniká pokiaľ v organizme chýba enzým laktáza. Zoznámte sa s pôvodom tohto nepríjemného stavu, ako aj s tým, ako možno predchádzať nepríjemným príznakom.

Intolerancia laktózy  (neznášanlivosť) sa objaví vtedy, keď organizmus zníži, alebo úplne prestane tvoriť enzým laktáza, ktorý je zodpovedný za štiepenie laktózy (mliečneho cukru). Mliečny cukor prijatý mliečnymi výrobkami sa v tomto prípade nedokáže stráviť, v hrubom čreve sa dostane do reakcie s baktériami črevnej flóry, čo spôsobí ťažkosti tráviaceho traktu. 

 

 

Je veľmi dôležité, aby sme si intoleranciu laktózy nepomýlili s alergiou na mlieko, čo je omnoho závažnejší stav. Pri alergii na mlieko produkuje organizmus protilátky proti mliečnej bielkovine, čoho dôsledkom vzniká dráždenie v hrdle, svrbenie, vyrážky ekzémového charakteru, astmatické príznaky, ale aj  ťažkosti typické pre intoleranciu laktózy, ktoré sú nasledovné:

Tieto príznaky sa objavia približne pol hodinu po konzumácii mlieka, alebo mliečnych výrobkov. Pokiaľ prestaneme prijímať potraviny, ktoré spôsobujú intoleranciu, ťažkosti sa viac neobjavia.

Čo spôsobuje, nedostatok enzýmu laktáza?

Nedostatok enzýmu laktáza môže mať tri príčiny. Prvou, a našťastie najmenej častou, je vrodená intolerancia laktózy. V tomto prípade v tenkom čreve novorodenca nie je žiadna produkcia enzýmu laktáza, čo má jednoznačne genetický pôvod. Dobrou správou však je, že sa na to môžeme pripraviť, lebo dedičnosť sa objavuje iba v prípade, ak obaja rodičia majú od narodenia intoleranciu laktózy. O primárnej intolerancii laktózy môžeme hovoriť vtedy, keď sa po skončení obdobia prikrmovania značne zníži tvorba laktázy, čo je hlavnou príčinou intolerancie laktózy v dospelosti. Sekundárnu intoleranciu laktózy, čiže získaný nedostatok laktázy (alebo jej nedostatočnú tvorbu) spôsobuje nejaké ochorenie, užívanie liekov (predovšetkým antibiotiká), resp. nejaké zranenie. Časté sú prípady nedostatku laktázy z dôvodu Crohnovej choroby, celiakie, chronického zápalu tenkého čreva, ale na príčine môže byť aj nadmerné premnoženie niektorých patogénnych baktérií v črevnej flóre.

Neverme samodiagnostike

Niet pochýb, že uvedené príznaky si všimneme po konzumácii mlieka, alebo mliečnych výrobkov, preto si právom myslíme, že ide o nedostatok enzýmu laktáza. Mali by sme však vedieť, že aj iné zmeny, či ochorenia môžu spôsobovať podobné príznaky. Preto pre istotu konzultujme s odborníkom, ktorý pomocou jednoduchých testov dokáže so sto percentnou istotou  potvrdiť, alebo vyvrátiť intoleranciu laktózy.

Čo je riešenie?

Pri primárnej intolerancii laktózy môžeme užívať lieky s obsahom enzýmu laktáza, alebo v závislosti od miery intolerancie, môžeme zmenou stravovacích návykov príznakom predísť. Zmena stravovacích návykov je vlastne experimentovanie: je potrebné sledovať, ktoré jedlá a v akom množstve ťažkosti vyvolávajú. Väčšinou pacienti s intoleranciou laktózy menšie množstvo mlieka (mliečnych výrobkov) ešte tolerujú, prírodné jogurty môžu pokojne konzumovať. Dajme si pozor na to, aby sme po vynechaní mliečnych výrobkov doplnili vápnik, draslík a železo z iných zdrojov! Sekundárnu intoleranciu laktózy liečime vyliečením ochorenia, ktoré ho spôsobuje.

Probiotiká môžu pomôcť

Medzi probiotickými baktériami, ktoré sú hlavnou stavebnou zložkou črevnej flóry, existujú také kmene (napríklad Lactobacillus acidophilus), ktoré enzým laktáza produkujú, alebo vylučujú. Preto je dobré v prípade intolerancie laktózy užívať symbiotiká, ktoré obsahujú probiotiká aj prebiotiká, alebo konzumovať jogurty s obsahom probiotík. Probiotiká navyše pomáhajú upraviť zdravie sliznice čriev, čo je veľmi dôležité, pretože poškodenie sliznice môže spôsobiť vznik sekundárnej intolerancie laktózy, ale platí to aj naopak. Intolerancia laktózy môže spôsobiť poškodenie sliznice čriev.

Zdroj:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3401057/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5031164/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11157352 
https://sk.wikipedia.org/wiki/Lakt%C3%A1za

 

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu