head

Liečivé účinky uhorky - poznáte ich? My vám ich prezradíme!

Vedeli ste o tom, že liečivé účinky uhorky sú mnohoraké?
Vedeli ste o tom, že liečivé účinky uhorky sú mnohoraké?
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravá výživa

Uhorka nepatrí vyslovene medzi liečivé rastliny, avšak predsa len disponuje takými zdravie chrániacimi vlastnosťami, pre ktoré by sme ju tam mohli zaradiť. A prečo by sa mala uhorka dostať na náš tanier, vám predstavíme za krátku chvíľku. Pozrime sa na to, aké sú liečivé účinky uhorky.

Uhorka je vyslovene bohatá na vitamíny K a C, ako aj na draslík, nepostrádateľný pre normálnu činnosť srdca. Konzumáciou uhorky dodávame organizmu aj významné množstvo železa, horčíka, fosforu a vitamínu B6. Nakoľko disponuje alkalizujúcimi účinkami, vyslovene pomáha upraviť acido-bázickú rovnováhu. Vzhľadom na vysoké množstvo antioxidantov, je výborná aj proti voľným radikálom, spôsobujúcim zápaly, predčasné starnutie, resp. rakovinu. Liečivé účinky uhorky však týmto zďaleka nekončia.

Chráni obličky

Vďaka svojmu močopudnému účinku uhorka pomáha predchádzať vytváraniu močového piesku a močových kameňov, zlepšuje funkcie obličiek a prečisťuje močové cesty, odstraňuje opuchy.

Stimuluje trávenie

Obsah enzýmov a rastlinných vláknin pomáha pri trávení, podporuje funkcie pečene a metabolizmus. Nakoľko 90 % obsahu uhorky tvorí voda, možno ju úspešne použiť aj pri detoxikačných kúrach. Práve preto je uhorka s nízkym obsahom kalórií doporučovaná aj pri diétach.

Pre diabetikov

Denná konzumácia uhorky prospieva diabetikom, nakoľko účinné látky nachádzajúce sa v šupke stimulujú činnosť pankreasu, čím regulujú hladinu krvného cukru.

Chráni srdce

Vďaka svojmu vysokému obsahu draslíka môže uhorka pomáhať pri prevencii a liečbe srdcových ochorení, nakoľko znižuje krvný tlak a hladinu cholesterolu. K tomuto je potrebné denne skonzumovať aspoň pol kila uhoriek.

Účinok uhorky na pokožku

Pokiaľ sú naše oči unavené, opuchnuté, schlaďte ich plátkom uhorky. Priložme si plátok na zavreté očné viečko na 10 minút a zaručí nám oddýchnutý pohľad. Uhorka disponuje protizápalovými vlastnosťami, preto sa môže použiť aj v prípade vyrážok a akné, pokožka nám bude za to vďačná.

Na vlasy a nechty

Kremík, nachádzajúci sa v uhorke posilňuje nechty a vlasy a obsah síry podnecuje a urýchľuje rast vlasov.

Čerstvý dych

Priložme si plátok uhorky na jazyk, následne ho jazykom pritlačme k podnebiu. Týmto spôsobom môžeme znížiť množstvo baktérií v ústnej dutine,ktoré sú zodpovedné za zápach z úst.

Proti svalovej horúčke

Pomáha pri uvoľnení svalov a takto zmierňuje svalovú horúčku a bolesť.  

Proti kocovine

Pokiaľ konzumujeme pred spaním uhorku, môžeme sa vyhnúť mučivej kocovine. Vďaka vysokému obsahu vitamínu B a elektrolytov veľmi rýchlo odstráni bolesti hlavy.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu