head

Moruša: Liečivá, tmavofialová lahôdka

Moruša - nie iba ako lahôdka: fialové bobule, ktoré aj liečia
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravá výživa

Moruše  sú skutočnou letnou lahôdkou. Avšak nie iba pre ich chuť sa nám oplatí konzumovať ich, pretože toto tmavé ovocie vo veľkej miere prispieva aj k ochrane nášho zdravia. Moruše môžu pomôcť zmierniť kŕčové žily, posilňujú imunitný systém, zároveň sú aj mimoriadne účinným detoxikantom.

V lete sú vychladené černice skutočnou lahôdkou. Môžeme si z nich urobiť zdravý kokteil, môžeme piť samotnú vylisovanú šťavu, a ak toto ovocie raz za čas v akejkoľvek forme zaradíme do svojho jedálneho lístka, ulahodíme tým nielen svojim chuťovým bunkám, ale zavďačí sa za to aj náš imunitný systém a celý organizmus.

Proti kŕčovým žilám a zlatým žilám

V závislosti od toho, v akom štádiu sú kŕčové žily, moruše môžu zmierniť bolestivé, nepríjemné príznaky. Keď budeme piť šťavu z černíc, alebo černicový čaj, môžu sa zmierniť nielen kŕčové žily, ale dokonca aj príznaky metličkových kŕčových žíl, preto je dobré použiť moruše ako doplnkovú liečbu. Je dobré vedieť aj to, že okrem kŕčových žíl môžu černice pri vonkajšom použití v podobe sedavého kúpeľa zmierniť aj príznaky zlatej žily.

Detoxikujú, čistia krv

Moruše patria medzi najchutnejšie a najúčinnejšie letné ovocie s detoxikačným účinkom, preto ich počas detoxikačnej kúry  bezpodmienečne zaraďme do svojho jedálneho lístka!  Či už budeme jesť samotné ovocie, alebo budeme piť jeho šťavu, v každom prípade si budeme môcť byť istí, že očistí náš organizmus od toxínov: vďaka močopudnému a laxatívnemu účinku nebudeme musieť mať kvôli usadeným toxickým látkam žiadne obavy. Schopnosť černíc čistiť krv a regulovať krvný tlak a hladinu cukru v krvi je doslova pokladom.

Protizápalový účinok a posilnenie imunity

Moruše s tmavou farbou obsahujú vitamíny C a B, ale sú bohaté aj na zinok, fosfor, horčík, draslík, vápnik a železo, čo znamená, že fungujú ako dokonalá vzpruha pre imunitný systém. Okrem toho môže toto ovocie pomôcť aj pri zápale hltana a ústnej dutiny, čo je ďalší dôvod na to, aby sme černice jedli častejšie.

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu