head

Cukina: zelenina, ktorá detoxikuje a čistí črevo

Cukina má vysoký obsah vláknin, preto pomáha pri očiste čriev
Cukina má vysoký obsah vláknin, preto pomáha pri očiste čriev
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravá výživa

Cukina, alebo cuketa, je bohatá na hodnotné živiny a vlákninu, ale to sú iba dve vlastnosti spomedzi tých, pre ktoré sa oplatí ju konzumovať.  Pozrime sa na to bližšie, ako poslúžime nášmu zdraviu, pokiaľ si ju doprajeme kým trvá jej sezóna!

Súhlasíte s tým, že cukina so zemiakmi, cukina dusená, či cukinový koláč sú skutočne výbornými pochúťkami? Avšak oplatí sa konzumovať ju nielen pre je vynikajúcu chuť, ale aj pre jej liečivé účinky.

Živinová bomba

Cukina obsahuje 90 % vody, v podstate je takmer bez uhľohydrátov, s vysokým obsahom vlákniny, s nízkym obsahom kalórií, ľahko stráviteľná. Čo viac si môžu želať tí, ktorí chcú schudnúť? Okrem spomenutých predností má cukina aj vysoký obsah minerálnych látok, najmä sodíka, fosforu, horčíka, vápnika, draslíka, železa, zinku, medi a mangánu. Nezabudnime spomenúť aj vysoký obsah vitamínov B1, B2, B3, B5, B6, E a vitamínu C.  

Podporuje tráviaci systém

Vzhľadom na to, že cukina má vysoký obsah vláknin, prečisťuje črevá, čím prispieva aj k prirodzeným procesom detoxikácie. Chráni obličky, pomáha pri prevencii zápalov, má silný alkalizujúci účinok, jej enzýmy upravujú trávenie a funkciu pečene. Konzumovaná vo väčšom množstve pôsobí cukina ako diuretikum a preháňadlo, čo prispieva k úspechu diét.   

Chráni pred ochoreniami

Nakoľko má cukina protizápalové účinky, pomáha pri zmierňovaní príznakov infekcie močových ciest, alebo žalúdka, ale pomáha aj v prípade vysokého krvného tlaku. Udržiava vyváženú hladinu telesných tekutín, je účinná aj pri prevencii kôrnatenia ciev a kardio-vaskulárnych chorôb. Cukina zabezpečuje pokojný spánok, možno ju konzumovať aj v prípade únavy, alebo skleslosti. Vitamín E, ktorý sa v nej nachádza, viaže voľné radikály, skrášľuje pokožku, za čo vďačí vysokému obsahu vody.

Môže sa konzumovať aj surová?

Nakoľko je cukina neutrálnej chuti, väčšina z nás ju pripravuje varenú, alebo pečenú, takto si však cukina svoj obsah vitamínov nezachová. Smelo ju konzumujme surovú, pripravme si z nej šalát, alebo ju pridajme do šalátu. Aj deti si na nej pochutia, pokiaľ ju pokrájame na kocky spolu so žltým melónom.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu