head

Bezlaktózové mlieko - Pime mlieko rastlinného pôvodu

Bezlaktózové mlieko: prečo je lepšie, ak je  rastlinného pôvodu?
’Dr Barbora Márkusová ’Dr Barbora Márkusová
Som liečiteľka, psychoterapeutka, inštruktorka

Google+
Téma: Zdravá výživa

Mnohí sa mylne domnievajú, že bezlaktózové mlieko je zdravšie ako bežné mlieko.  Na jednej strane nie je z neho extrahovaná mliečna laktóza a  jeho užívanie pre ľudí s intoleranciou laktózy je umožnená pridaním enzýmu laktáza. Na druhej strane je však rovnako mastné ako bežné mlieko. Nehovoriac o tom, že jeho konzumáciou sa do ľudského tela dostávajú aj antiobiotiká a hormóny,  ktoré sú hovädziemu dobytku podávané vo veľkochovoch. Ale potom, čo si zvoliť ako náhradu?

Mlieko bez laktózy spravidla stojí viac ako bežné mlieko a keďže sa ho predáva menej, je potrebné ho dlhšie skladovať. Aby sa dosiahla jeho dlhšia doba spotreby, spracováva sa pri veľmi vysokej teplote ( naznačuje ju skratka UHT- Ultra High Temperature), čím mlieko stráca časť vitamínov, ktoré sú nahradené syntetickými vitamínmi (platí to aj v prípade klasického kravského mlieka).

Nie živočíšneho pôvodu

Bez ohľadu na to, či ide o mlieko  bez laktózy, alebo s pridaním laktózy, v oboch prípadoch platí  že živočíšne bielkoviny v nich obsiahnuté  sú zdraviu menej prospešné ako rastlinné bielkoviny. Profesor Colin T. Campbell vo svojej knihe The China Study ( Čínska štúdia) popisuje vzťah medzi konzumáciou zvieracích produktov úzko súvisiaci s chorobami ako je rakovina, srdcovo-cievne ochorenia, cukrovka a nadváha. Živočíšne bielkoviny - bez obsahu fytonutrientov - znižujú účinnosť trávenia, čím sa v tele nahromadia toxické látky, zhoršuje sa absorpcia živín, nastáva poškodenie črevnej flóry a oslabenie imunitného systému. Navyše kravské mlieko bez laktózy zvyšuje hladinu glukózy v krvi vo väčšej miere ako bežné kravské mlieko, keďže rozloženie pridanej laktázy prebieha v našom tráviacom systéme dlhší čas.

Vymeňme ho za rastlinné mlieko

Veľkou výhodou rastlinného mlieka bez laktózy je, že neobsahuje antibiotiká ani hormóny, je bez cholesterolu a je ľahko stráviteľné, pretože je bohaté na vlákniny. Môžeme sa ho pripraviť aj sami, či už z lieskových orieškov, gaštanov, orechov, mandlí, kokosu, sóje, ryže či ovsa a mnohých ďaľších surovín rastlinného pôvodu. Je dobré, ak máte doma prístroj na výrobu rastlinného mlieka, ale rovnako si ho môžete pripraviť aj namáčaním a rozmixovaním semien.

Vedeli ste?

Mlieko živočíšneho pôvodu pomáha vytvárať hlien, preto sa v období, kedy bojujete s nádchou a ochorením horných dýchacích ciest, konzumácia mlieka neodporúča. Mlieko vyživuje baktérie spôsobujúce príznaky ochorenia, čím sa zvyšuje množstvo a hustota hlienu usadeného v dýchacích cestách.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu