head

Dôvody prečo jesť sladké zemiaky!

Sladké zemiaky si môžeme pripraviť na mnoho spôsobov
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravá výživa

O sladkých zemiakoch sme už veľa počuli, možno aj ochutnali, predsa však vieme o nich len málo. Ako aj ich názov napovedá, majú jemnú, sladkastú chuť (vďaka vysokému obsahu sacharidov), avšak s klasickými zemiakmi nemajú nič spoločné. My ich však obľubujeme nie pre botanické zaradenie, táto zvláštna rastlina totiž výborne chutí a je mimoriadne zdravá.
Sladké zemiaky nemajú s bežnými zemiakmi, okrem svojho názvu, nič spoločné, pretože sú to hľuzy rastliny batáty. A hoci majú podobný tvar, patria do čelade pupencovitých.
Sladké zemiaky sú nenáročné na pestovanie, pestujú sa predovšetkým pre svoje jedlé, koreňovité hľuzy, no využívajú sa aj ich jemné a mladé listy.

Čo obsahujú sladké zemiaky?

Sladké zemiaky (Ipomoea batatas) pochádzajú pôvodom zo Strednej Ameriky, chuťovo pripomínajú tekvicu na pečenie a gaštany. V mnohých krajinách sa v gastronómii považujú za základnú surovinu, pripravujú sa rovnako, ako klasické zemiaky. Nadôvažok, ukrývajú v sebe mimoriadne výživné, a cenné vitamíny, takisto aj hodnotné minerálne látky. Pýšia sa vysokým podielom vitamínu C, B a E a beta-karoténu. Zároveň obsahujú aj zinok, horčík, vápnik, sodík, železo a selén. Na rozdiel od väčšiny rastlín sú výnimočné veľkým množstvom proteínu a nízkym obsahom kalórií. Vlákniny v nich obsiahnuté rýchlo vyvolávajú pocit sýtosti,  preto môžu byť skvelým pomocníkom aj pri chudnutí.

Sladké zemiaky a ich účinky

Vzhľadom na významné množstvo vlákniny majú pozitívny účinok na trávenie, očisťujú črevá a pomáhajú predchádzať zápche. Sladké zemiaky znižujú hladinu cholesterolu a regulujú hladinu cukru v krvi, čím zabraňujú vzniku cukrovky. Draslík podporuje správne fungovanie srdca, jeho antioxidanty bojujú proti škodlivým voľným radikálom, posilňujú imunitný systém a spomaľujú proces starnutia. Beta-karotén účinne chráni zrak, zatiaľ čo sodík pomáha regulovať krvný tlak. Horčík prispieva k zníženiu únavy a zinok podporuje hojenie rán, napomáha syntéze hormónov, vďaka svojmu antibakteriálnemu účinku podporuje hojenie pokožky s akné a ekzémom.

Ako pripraviť sladké zemiaky

Môžeme ich pripaviť mnohými spôsobmi, podobne ako klasické zemiaky. Sladké zemiaky si môžeme vychutnať ako hranolky, zemiakové pyré, zemiakový šalát, a výborne chutia aj pečené. Hodia sa ako prísada do polievok a prívarkov a pri troche fantázie si z nich dokážeme pripraviť aj chipsy, muffiny, sušienky, či dokonca aj chutné šišky. Recepty pripravené zo sladkých zemiakov nemajú konca kraja, nechajme sa inšpirovať internetom.

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu