head

Čo spôsobuje vysoký krvný tlak?

Čo spôsobuje vysoký krvný tlak?
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravá výživa

Je šokujúci faktom, ale zároveň nás núti zamyslieť sa, že podľa prognózy sa v roku 2025 na vysoký krvný tlak bude liečiť 1,5 miliardy ľudí. Na zozname príčin úmrtí sú však už dnes na prvom mieste úmrtia zapríčinené kardiovaskulárnymi ochoreniami. Čo je vlastne dôvodom vysokého krvného tlaku?

Krvný tlak, ktorý je dlhodobo nad 140/90 mmHg, sa už môže považovať za ochorenie. Môže ho zapríčiniť nadmerný príjem soli, konzervovaných mäsových výrobkov s vysokým obsahom sodíka, nedostatok pohybu, obezita a stresujúci spôsob života. Konzumácia obľúbených vyprážaných jedál v oleji, používanie nezdravých tukov a olejov pri príprave jedál a dochucovanie šalátu majonézou, situáciu iba ďalej zhoršuje, nehovoriac o nadmernej konzumácii kávy a alkoholu.

Môže byť aj dočasný

Vysoký krvný tlak môže byť iba dočasným „hosťom” v našom živote, v takomto prípade sa môže prejaviť ako dôsledok konzumácie niektorých škodlivých látok. Patria sem prípravky obsahujúce kortizón, niektoré lieky proti bolesti, antikoncepcia, drogy (napríklad kokaín a amfetamín) a energetické nápoje s vysokým obsahom kofeínu. Ako sme už spomenuli, aj nadmerná konzumácia kávy môže spôsobiť vysoký krvný tlak, a presolené jedlá môžu byť tiež príčinou hypertenzie. Stačí prestať s konzumáciou týchto látok, a príznaky ustanú sami. Samozrejme, nie je ľahké vzdať sa svojich obľúbených chipsov, či iných chuťoviek, avšak závislosť na soli si vyžaduje príliš vysokú daň.

Vážny rizikový faktor

Vysoký krvný tlak sa stane zrejmým v niektorých prípadoch až po infarkte, prípadne pri problémoch so zrakom sa objaví podozrenie naň, nakoľko vysoký krvný tlak môže spôsobiť poškodenie očných ciev , čím môže dôjsť k zhoršeniu zraku. Ochorenie vo veľkej miere ovplyvňuje aj stav jednotlivých orgánov: dôsledkom vysokého krvného tlaku sa môžu poškodiť cievy obličiek; v prípade, ak sú postihnuté aj mozgové cievy, môže dôjsť ku krvácaniu do mozgu (stroke, mŕtvica). Varovným signálom môže byť aj častá bolesť hlavy, šum v ušiach, alebo pociťovanie celkovej slabosti bez príčiny.

Liečba vysokého krvného tlaku

Najjednoduchším spôsobom liečby vysokého krvného tlaku je zmena životného štýlu, správna výživa, redukcia telesnej hmotnosti; môže sa zdať ohromujúcim faktom, ale schudnutie o 10 kíl môže ubrať až 5 mmHg na stupnici. Ozajstnú pomoc nám môže poskytnúť resveratrol, ktorý má vynikajúce účinky na ochranu srdca pred infarktom myokardu. Vo väčšom množstve ho obsahuje šupka bobúľ a semená červeného hrozna.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu