head

Chyby v stravovaní : 10 najčastejších omylov

Chyby v stravovaní : Na čo si treba dať pozor?
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravá výživa

I napriek tomu, že sa pokúšame zdravo stravovať, nie je isté, že vieme všetko o správnej výžive.

Tu je zoznam desiatich najčastejších chýb, ktoré robíme, z ktorých sa dozviete aj to, prečo nezabudne potriasť krabicou od mlieka.

 

Nepoužívajme celé ľanové semeno

Ľanové semeno, vhodné aj na čistenie čreva, je plné  mastných kyselín omega-3, vlákniny a antioxidantov. Ak ho však konzumujeme celé, môže prejsť nestrávene črevným traktom, čím sa prospešné zložky ľanového semena ani nemôžu uplatniť v našom organizme. Kúpte si radšej mletý ľan, alebo si ho pomeľte doma samostatne mlynčekom na kávu.

Pozor na vysokokalorické koktaily

Do mixéra hodené kešu, chia semiačka, banán a kokosové mlieko znejú síce veľmi lákavo, ale takto pripravené nápoje sú hotové kalorické bomby. Keď chcete, aby koktail nepresahoval hodnotu 300 kalórií, dajte doň viac zeleniny ako ovocia, a nepridávajte doň orechoviny plné kalórií, alebo semená.

Výživové doplnky bez kávy

Keďže káva obsahuje kofeín, má diuretické vlastnosti, ktoré zabraňujú, aby sa jednotlivé vitamíny, minerály, vrátane vápnika, železa, vitamínu B a D dostatočne vstrebali. Oplatí sa, užiť si svoju rannú kávu o hodinu skôr ako doplnky výživy.

Keď je veľa ovocnej šťavy

Mnohí si myslia o ovocnej šťave z krabíc, že je mimoriadne zdravá, ale v skutočnosti nie je vhodná na tíšenie smädu a obsahuje veľa zbytočného cukru. Navyše obsahuje málo vlákniny, a čo je ešte horšie, mnohokrát je plnená syntetickými, pre organizmus ťažšie zúžitkovateľnými vitamínmi ako aj prídavnými látkami.  Keď si želáte v každom prípade mať nejaký občerstvujúci ovocný nápoj, siahnite radšej po domácom odšťavovači a pripravte si ho sami.

Potraste krabicu od mlieka

Sójové, mandľové, ryžové mlieko či mlieko z kešu orechov, sú obohatené vápnikom a vitamínom D a ich jednotlivé zložky majú tendencie klesať na dno krabice, preto sa bez potrasenia tieto vitamíny a minerálne látky  do organizmu nedostanú. Keď si niekto želá  naozaj chutné mlieko, plné vitamínov a minerálov, navyše bez laktózy, oplatí sa zavolať si na pomoc prístroj na prípravu rastlinného mlieka, vďaka ktorému sa táto požiadavka ľahko zmení na skutočnosť.

Jeme pustý šalát

Existuje mnoho zeleniny obsahujúcej vitamíny a antioxidanty rozpustné v tuku, a preto sa oberáte o kľúčové živiny, keď ich konzumujete bez prísady.  Použite k šalátom orechovité plody, semiačka, avokádo, alebo za studena lisované rastlinné oleje.

Nie každý jogurt je probiotický.

Veľa ľudí si myslí, že každý jogurt je probiotický, ale situácia je žiaľ iná. Keď je jogurt zohriaty alebo pasterizovaný, hynú pri tom aj probiotické baktérie. Vyhľadávajte radšej jogurtové kultúry obsahujúce živé baktérie a kontrolujte, či sa nachádzajú v zložení jogurtu.

Kontrolujte etikety výrobkov

Veľa rokov sa požadovalo, aby na etiketách bolo napísané, čo daný produkt neobsahuje: napr. cukor, tuky alebo lepok. Dôležitejšie však je, aby výrobcovia jednoznačne uviedli, aké konzervačné látky alebo rafinované prísady tieto ultra-spracované výrobky obsahujú. Preto si zakaždým dôkladne naštudujte zloženie a voľte si výrobky zložené iba z prírodných základných surovín.

Športové drinky namiesto vody

Športové drinky iba zriedka obsahujú dôležité živiny a vitamíny. Stratené tekutiny a elektrolyty sa nimi oplatí dopĺňať iba vtedy, keď sa pri namáhavej športovej činnosti nadmerne potíme. Je teda zbytočné konzumovať takéto nápoje, s extra dávkami cukru a soli, keď ideme iba na príležitostný tréning, pri ktorom sa ledva trochu zapotíme. Najlepšou voľbou je vtedy domácky pripravený izotonický nápoj alebo hydratujúca voda.

Zdroj:

https://www.washingtonpost.com/lifestyle/wellness/10-nutrition-mistakes-even-really-healthy-people-make/2017/03/13/9a1a248e-02c6-11e7-b1e9-a05d3c21f7cf_story.html?utm_term=.6d2462ed9f9f

 

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu