head

Žiada sa Vám žuvačka? Príčinou môže byť nedostatok železa!

Čo treba jesť pri  nedostatku železa?
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravá výživa

Mravenčenie končatín, zápcha, ustavičná únava, vypadávanie vlasov, to je len niekoľko znakov, ktoré môže poukazovať na nedostatok železa. Problém je dokázateľný jednoduchým odberom krvi a liečba tiež nie je komplikovaná, aj keď je potrebný nejaký čas na to, aby sa zásoby železa doplnili.

V organizme dospelého človeka sa v optimálnom prípade nachádza zhruba 5 gramov železa (Ferrum), ale je nutné si ho zadovážiť z vonkajších zdrojov, keďže si ho organizmus nevie sám vyprodukovať. Keď dbáme o zdravú výživu, je málo pravdepodobné, že by sme mohli čeliť takémuto problému, ale prísne diéty, jednostranný jedálniček, prehnané menštruačné krvácanie, gravidita, resp. poruchy vstrebávania živín môžu viesť k rýchlemu vzniku nedostatku železa.

Varovné symptómy

V prípade nedostatku železa organizmus nie je schopný produkovať dostatok hemoglobínu, ktorý je základným kmeňom červených krviniek, ktoré viažu kyslík a transportujú ho k rôznym orgánom. Ľudia trpiaci nedostatkom železa, trpia často mravenčením končatín, a kvôli nedostatočnému zásobeniu kyslíkom zoslabnú aj vlasové cibuľky, čo vedie k vypadávaniu vlasov. Keďže nedostatok kyslíka významne ovplyvňuje aj stav mozgu, môže sa vyskytnúť  hučanie v ušiach, bolesti hlavy, únava, závraty, bledosť, problémy s koncentráciou. Zmení sa zafarbenie a konzistencia stolice, stmavne a je tvrdšia, v závažnejších prípadoch sa vyskytne aj zápcha, a nejde o omyl, ale začínajú sa nám žiadať jedlá ako napr. tehla, guma na gumovanie, piesok, zem a papier. Keďže železo je nevyhnutným prvkom na vhodné fungovanie imunitného systému, následkom jeho nedostatku je náchylnosť na rôzne infekty a sezonálne choroby.

Čo robiť pri nedostatku železa

V prvom rade môže pomôcť zdravá výživa, ale buďme pripravený na to, že doplnenie zásob železa môže potrvať aj 2-3 mesiace. Zaveďme do nášho jedálnička mak, arašidy, mandle, orechy, kakao, špenát, huby, vrátane dubáku a žezlovku. Konzumujme šošovicu, šťaveľ, brokolicu, hrášok a fazuľu, ďalej slivky a ríbezle. Z mäsa je vhodná hovädzia pečeň, teľacia pečeň, jahňacie mäso a ryby. V určitých prípadoch býva namieste aj užívanie prípravkov na doplnenie železa,  o tom však rozhoduje lekár.

Do pozornosti

Vstrebávaniu železa a jeho zužitkovaniu bráni káva, čaj, otruby, ďalej konzumácia sójových produktov, kým užívanie kyseliny listovej a vitamínu C jeho vstrebávaniu a zužitkovaniu napomáha.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu