head

Nedostatok vitamínu D: omyl, slnením sa neodstráni

Slnenie nestačí k dostatočnému doplneniu vitamínu D
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravá výživa

Keď si myslíte, že na odstránenie nedostatku vitamínu D stačí, keď si pravidelne ľahnete na slnko, veľmi sa mýlite! Je pravda, že vplyvom UVB lúčov si naša pokožka dokáže vyprodukovať vitamín D, ale k tomu by sme potrebovali tak veľa slnečného kúpeľa, ktorý by nám spôsobil vážne poškodenie pokožky, dokonca rakovinu kože.

Prečo je nebezpečné, ak ho má človek primálo?

Nedostatok vitamínu D môže vážne ovplyvniť fungovanie organizmu. Mnohí ľudia ani nevedia, ale nedostatok vitamínu D značne oslabuje imunitný systém a stávame sa náchylnejšími na infekcie, zápaly a sme vystavení aj nebezpečenstvu osteoporózy. Popritom sa stávame ľahšie beználadoví, depresívni, máme sklony k rôznym kožným ochoreniam, ale vitamín D zohráva úlohu aj vo vzniku srdcovo-cievnych porúch.
Nedostatok vitamínu D rozpustného v tuku je nebezpečný aj z hľadiska detí, pretože to negatívne ovplyvňuje rozvoj imunitného systému a kostí (môže spôsobiť aj rachitídu - krivicu), ďalej zvyšuje riziko astmatických ochorení a detského diabetu. Pre nastávajúce matky je vitamín D nepostrádateľný, keď sa im ho neujde dostatok, ich dieťatko môže trpieť vývinovými poruchami, môže sa poškodiť nervová sústava, v dôsledku nedostatku vitamínu D sa nevedia vyvinúť dostatočne ani kostra a zuby.

Nedostatok nedoplníme slnením

Ono to už odznelo často, predsa nie dostatočne, že sa môžeme opaľovať denne 15-20 minút bez ochrany, ale môžeme tak urobiť iba v raňajších a popoludňajších hodinách, čo znamená, že medzi 10-15 hodinou sa nemôžeme beztrestne slniť. Keď sa tým neriadime, naša pokožka je vystavená spáleniu sa slnkom, jej kvalita sa zhorší, stratí svoju pružnosť, stáva sa vráskavá, ochabnutá a vytvoria sa na nej škvrny, ale ultrafialové lúče Slnka vo veľkej miere zvyšujú aj náchylnosť na rakovinu kože. Keďže slnenie nestačí k dostatočnému doplneniu celej potreby vitamínu D, chýbajúce množstvo je potrebné doplniť si adekvátnou stravou.

Jedlá proti nedostatku vitamínu D

Príjem vitamínu D môžeme zvýšiť  konzumáciou morských  rýb, mlieka, vajíčka, pečene a hovädzieho mäsa.  Jedným z najdôležitejších zdrojov vitamínu D je losos, iba 10 deka z neho denne pokryje 90 % dennej potreby vitamínu D, navyše je táto ryba bohatá na proteíny, a mastné kyseliny omega-3. Môžeme si dať aj tuniaka, ale z neho je potrebné aspoň dvojnásobné množstvo. Pokiaľ sme fanúšikmi vegetariánskeho životného štýlu, konzumujme mlieko, mliečne výrobky, maslo dobrej kvality, húževnatec jedlý (Shitake) a strukoviny. Pôsobenie vitamínu D podporuje beta-karotén nachádzajúci sa v žltej a červenej zelenine, či ovocí.

Budeme trpieť nadváhou, ak si ho nedoplníme

Výskumy uverejnené v odbornom časopise Journal of Epidemiology and Community Health dokazujú, že nedostatok vitamínu D vedie k priberaniu na váhe a k hromadeniu brušného tuku. Dôvodom je, že vitamín D zohráva dôležitú úlohu v odbúravaní a skladovaní tukov.
Aj dnes platí, že v dojčenskom veku je potrebných 400 -1000 UI (medzinárodnej jednotky), od 1-6 rokov 600-1000 UI a dospelý organizmus potrebuje denne 1000-2000 UI vitamínu D denne.  V prípade gravidných žien je to hodnota 1500-2000 UI.

Zdroj:

http://jech.bmj.com/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26204630

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2630703/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2630703/

 

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu