head

Intolerancia na laktózu: je možné ju prekonať

Intolerancia na laktózu vzniká vtedy, keď organizmus nedokáže stráviť mliečny cukor.
Intolerancia na laktózu vzniká vtedy, keď organizmus nedokáže stráviť mliečny cukor.
Dr. Attila Olajos Dr. Attila Olajos
Internista, gastroenterológ, všeobecný lekár
Téma: Zdravý životný štýl

Príznaky intolerancie na laktózu, ktorú vyvoláva nedostatok, resp. absencia enzýmu laktáza, sú nepríjemné, ale v zásade im možno pomerne jednoducho predchádzať. Hoci ide v podstate o neliečiteľný stav, získaná, alebo druhotná forma intolerancie na laktózu je liečiteľná.

Nadmerná tvorba plynu, nadúvanie podbruška a vetry, časté grganie, prudká hnačka, nevoľnosť a vracanie, to sú všetko príznaky po konzumácii mlieka a mliečnych výrobkov, ktoré naznačujú intoleranciu na laktózu následkom nedostatku laktázy. Reformná zmena stravovania môže v mnohých prípadoch pomôcť pri odstránení tohto nepríjemného stavu.

Vznik intolerancie na laktózu

Intolerancia na laktózu nastáva vtedy, keď organizmus nedokáže stráviť mliečny cukor, tj laktózu, v mlieku a mliečnych výrobkoch.

 

 

Mliečny cukor prijatý mliečnymi výrobkami sa v takomto prípade nedokáže stráviť, v hrubom čreve sa dostane do reakcie s baktériami črevnej flóry, čo má za následok vznik ťažkostí tráviaceho traktu. Je veľmi dôležité, aby sme si intoleranciu laktózy nepomýlili s alergiou na mlieko, čo je omnoho závažnejší stav. Pri alergii na mlieko produkuje organizmus protilátky proti mliečnej bielkovine, následkom čoho sa prejavia nasledovné príznaky: dráždenie v hrdle, zadržiavanie vody, vyrážky ekzémového charakteru, astmatické príznaky.
V skutočnosti ide o stav nedostatku, pretože na odbúranie laktózy je potrebná laktáza, ktorá sa produkuje v tenkom čreve. Úlohou tohto enzýmu je rozklad mliečneho cukru na dva jednoduché cukry, glukózu a galaktózu, ktoré sa následne cez črevnú stenu absorpcoiu dostanú do krvného obehu, aby zabezpečili dostatočnú energiu pre jednotlivé orgány. Pokiaľ sa produkcia laktázy úplne zastaví, alebo zníži, organizmus nám v priebehu pol hodiny nepríjemnými mučivými príznakmi dá najavo, že niečo nie je v poriadku.

Intolerancia na laktózu príznaky

Ako sa prejavuje intolerancia na laktózu? Z dôvodu nedostatku laktázy rozkladajúcej mliečny cukor sú potraviny obsahujúce tento mliečny cukor ťažšie stráviteľné a zotrvávajú dlhšie v hrubom čreve. Baktérie črevnej flóry vzájomne pôsobia s nerozloženou laktózou, a v skutočnosti práve to spôsobuje symptómy intolerancie na laktózu. Vplyvom nedostatku laktázy niektoré baktérie v črevnej flóre produkujú mastné kyseliny a plyny z laktózy mlieka, ktorá sa dostane do hrubého čreva. To spôsobuje nadúvanie a tiež hnačku, žalúdočné kŕče, nevoľnosť a aj zvracanie.

Poznáme niekoľko druhov

V základe môže mať nedostatok enzýmu laktázy tri príčiny. Prvou, a našťastie najmenej častou, je vrodená intolerancia laktózy. V tomto prípade sa v tenkom čreve novorodenca neprodukuje enzým laktáza, čo má jednoznačne genetický pôvod. Dobrou správou však je, že sa na toto sa možno pripraviť, pretože dedičnosť sa objavuje iba v prípade, pokiaľ obaja rodičia trpia intoleranciou na laktózu. O primárnej forme intolerancie môžeme hovoriť vtedy, keď sa po skončení obdobia prikrmovania značne zníži tvorba laktázy, čo je hlavnou príčinou intolerancie laktózy v dospelosti. Sekundárnu intoleranciu laktózy, čiže získaný nedostatok laktázy (alebo jej nedostatočnú tvorbu) spôsobuje nejaké ochorenie, užívanie liekov (predovšetkým antibiotiká), prípadne nejaké zranenie. Časté sú prípady nedostatku laktázy z dôvodu Crohnovej choroby, celiakie, chronického zápalu tenkého čreva, ale na príčine môže byť aj nadmerné premnoženie niektorých škodlivých baktérií v črevnej flóre.

Ako ju možno liečiť?

Pri primárnej intolerancii laktózy môžeme užívať lieky s obsahom enzýmu laktáza, alebo v závislosti od miery intolerancie, môžeme zmenou stravovacích návykov príznakom predísť. Zmena stravovacích návykov je vlastne experimentovanie: je potrebné sledovať, ktoré jedlá a v akom množstve ťažkosti vyvolávajú. Väčšinou pacienti s intoleranciou laktózy menšie množstvo mlieka (mliečnych výrobkov) ešte znesú, prírodné jogurty môžu pokojne konzumovať. Dajme si pozor na to, aby sme po vylúčení mliečnych výrobkov dopĺňali vápnik, draslík a železo iným spôsobom! Sekundárnu formu intolerancie môžeme liečiť vyliečením ochorenia, ktoré ju spôsobuje.

Medzi probiotickými baktériami, ktoré sú hlavnou stavebnou zložkou črevnej flóry, existujú také kmene (napríklad Lactobacillus acidophilus), ktoré enzým laktázu produkujú, alebo vylučujú. Preto je dobré v prípade ochorenia užívať symbiotiká, ktoré obsahujú pro – aj prebiotiká, alebo konzumovať jogurty s obsahom probiotík. Probiotiká navyše pomáhajú obnoviť zdravie sliznice čriev. Je to dôležité, pretože poškodenie sliznice môže spôsobiť vznik sekundárnej intolerancie, ale platí to aj naopak. Intolerancia môže spôsobiť poškodenie sliznice čriev.

Čím nahradiť kravské mliekoNamiesto kravského mlieka konzumujme rastlinné mlieko

Bohužiaľ, kravské mlieko obsahuje všetky tie zdraviu škodlivé antibiotiká, alebo hormóny, ktoré dostali dojnice. Tieto zvieratá sú často kŕmené krmivom ošetreným insekticídmi, ktoré sa môžu dostať do nášho organizmu mliekom. Navyše oproti rastlinným bielkovinám tie živočíšne výrazne znižujú účinnosť trávenia a okrem iného spôsobujú zápchu. Doprajme si radšej rastlinné mlieko, ktoré je možné pripraviť z arašidov, gaštanov, vlašských orechov, mandlí, kokosových orechov, ryže, sóje, prípadne z ovsa, raže, ale s malou odvahou môžeme vyskúšať variant z maku, alebo superpotraviny konopných semien. O tomto si môžeme podrobnejšie prečítať na stránke DrNaturaSupergreens.

Zdroje:
https://www.vitalitas-magazin.sk/vnutorne-lekarstvo/neznasanlivost-laktozy-priznaky-laktoza-intolerancia
https://www.detoxikacia-organizmu.com/zapcha
https://www.supergreens.sk/superpotraviny-blog-clanok/konopne-semeno

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu