head

Autoimúnne ochorenia: čo ich spája s výživou?

Autoimúnne ochorenia: čo ich spája s výživou?
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravý životný štýl

Neexistuje zákernejšia skupina ochorení, ako sú autoimúnne ochorenia .   Ich liečba a liečenie je veľmi ťažké a situáciu ešte zhoršuje aj nevhodná strava.

V prípade autoimúnnych ochorení organizmus systematicky napáda sám seba, čiže omylom útočí proti vlastným bunkám tela. Môže byť reč o pankrease v prípade cukrovky 1. typu, alebo o myelínovom obale v prípade sklerózy multiplex, ale aj o kĺbových tkanivách pri reumatoidnej artritíde – v prípade všetkých autoimúnnych ochoreniach sa vzbúri imunitný systém.

Planý poplach

Podľa definície je na všetky autoimúnne ochorenia (napríklad skleróza multiplex, cukrovka 1. typu, vitiligo, nedostatočná činnosť štítnej žľazy, reumatoidná artritída) typická porucha imunitného systému, počas ktorej si „pomýli“ vlastné bielkoviny s cudzími bielkovinami. V skutočnosti sú to cudzie bielkovinové molekuly, ktoré nazývame antigény. Ale ako to všetko súvisí s tým čo jeme? Zistilo sa, že antigény, ktoré obrátia bunky nášho imunitného systému proti vlastným bunkám, sa môžu nachádzať v potrave.  Profesor Dr. T. Campbell vo svojej knihe  s názvom Čínska štúdia písal o tom, že počas tráviaceho procesu sa napríklad niektoré bielkoviny dostanú do obehu  ešte pred tým, akoby sa riadne odbúrali na aminokyseliny. Tieto nestrávené zvyšky bielkovín považuje imunitný systém za cudzích votrelcov, vezme si z nich otlačok, aby ich mohol zničiť, v preklade to znamená, že sa naštartujú samoničiace procesy.

Vinník mliečna bielkovina

Viac štúdií potvrdilo, že medzi kravským mliekom a niektorými antigénmi naozaj existuje vzťah. Napríklad kravské mlieko je schopné napodobniť veľa bielkovín nášho organizmu. Síce imunitný systém požíva veľmi vycibrenú metódu na to, aby sa rozhodol, ktoré bielkoviny sa považujú  za votrelcov, a ktorým má dať pokoj. Tieto zložené procesy sú pri autoimúnnom ochorení, zatiaľ z neznámeho dôvodu, porušené. Profesor Campbell opisuje, že pri cukrovke 1. typu imunitný systém napáda bunky, ktoré sú zodpovedné za tvorbu inzulínu v pankrease. To, čo však väčšina ľudí nevie je, že závažné dôkazy potvrdzujú, že choroby úzko súvisia so stravou, a v prvom rade s mliečnymi výrobkami. Imunitný systém nedokáže zistiť rozdiel medzi fragmentmi bielkovín kravského mlieka a bunkami pankreasu, preto zničí oboje.”

Záver

Autoimúnne ochorenia majú tendenciu napádať tých istých ľudí. O skleróze multiplex, a tiež o cukrovke 1. typu preukázali, že sa u jednotlivcov objavujú súčasne. Sklerózu multiplex je okrem toho možné spájať geograficky aj osobnostne s inými autoimúnnymi ochoreniami, preto aj s chorobami lupus, myasthenia gravis, Gravesova choroba. Mliečne bielkoviny, žiaľ, veľmi silno podporujú autoimúnne procesy, taktiež produkujú proetázový inhibítor, čím prispievajú k syndrómu permeabilného čreva. Narušia stav črevnej flóry, navyše je glutén kravského mlieka schopný krížovej reakcie, čiže sa v organizme ľudí s celiakiou proti nemu tvoria protilátky.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu