head

Zázvor a jeho liečivé účinky: prečo ho konzumovať?

V prípade tráviacich ťažkostí môže  rýchlo a účinne pomôcť koreň zázvoru
V prípade tráviacich ťažkostí môže rýchlo a účinne pomôcť koreň zázvoru
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Detoxikácia

Zázvor. Jeho liečivé účinky nemajú konca - kraja: je vynikajúcim antioxidantom, podporuje trávenie, môžeme ho použiť v prípade prechladnutia, proti zápalom. Prečítajte si, na čo je dobrý zázvor ako liek.

V Číne a Indii už po tisícročia používajú zázvor - jeho koreň - na liečbu zdravotných problémov, a rovnako uctievaný bol aj v starovekom Ríme. Navyše jeho štipľavá, jedinečná chuť premení naše obľúbené jedlá a nápoje na ozajstné pochúťky. Využitie zázvoru sú totiž veľmi všestranné

Zloženie zázvoru

Vo veľkej miere obsahuje bielkoviny, uhľohydráty, aminokyseliny, vitamíny B- a E, ako aj minerálne látky, okrem iného zinok, fosfor, vápnik, draslík, horčík a železo. Liečivé účinky majú aj gingeroly a shogaol, ktoré zabezpečujú štipľavú chuť zázvoru, ako aj esenciálne oleje, obzvlášť kurkumín a bisabolén.

Využitie zázvoru

Koreň zázvoru využíva ľudové liečiteľstvo predovšetkým na zlepšenie trávenia a na liečbu tráviacich problémov, ale aj pri detoxikácii. Okrem toho sa v Indii zázvor s obľubou prežúval z dôvodu odstránenia zápachu z úst, v Číne ním liečili prechladnutie a morskú chorobu, zatiaľ čo v starovekom Ríme bola jeho konzumácia takmer povinná po veľkých hostinách - ako prevencia proti pokazenému žalúdku.

Pri tráviacich ťažkostiach môže byť koreň zázvoru rýchlym a účinným liekom. Pomáha odstrániť nadúvanie , zvýšenú tvorbu plynov, hnačku, nepríjemný pocit plnosti, zároveň môže byť veľmi dobrý aj v prípade pocitu ťažkého žalúdka. Konzumáciou zázvoru sa môžete rýchlejšie zbaviť aj nepríjemných črevných kŕčov.

Podporuje metabolizmus - látkovú výmenu, zmierňuje príznaky nevoľnosti a nutkanie na zvracanie. Vďaka tejto vlastnosti ho môžeme použiť aj vtedy, pokiaľ nás trápi morská choroba a nevoľnosti počas tehotenstva.Zázvor môže vynikajúco pomôcť aj pri liečbe ochorení spôsobených škodlivými mikroorganizmami. Zahubí baktériu Helicobacter pylori, ktorá je zodpovedná za zvýšené riziko vzniku žalúdočných vredov a rakoviny žalúdka, rovnako je účinný proti vírusom, ktoré spôsobujú prechladnutie a chrípku. Môže urýchliť liečbu komplikácií spôsobených bakteriálnymi infekciami, ktoré súvisia s vírusovým prechladnutím. Zázvor vynikajúco znižuje teplotu, skvapalňuje hlieny a tlmí kašeľ, dezinfikuje dýchacie cesty, čím zmierňuje napríklad zápal hrdla.

Zmierňuje príznaky zápalov kĺbov (reumatických zápalov) a osteoartritídy, bolesti svalov, migrénu a bolesti zubov. Gingerol a iné antioxidačné  zložky, ktoré zázvor obsahuje, podporujú aj liečbu nádorových ochorení, obzvlášť rakoviny hrubého čreva, prostaty a konečníka.

Jeho antioxidanty neutralizujú voľné radikály, ktoré sú zodpovedné za mnohé ochorenia (zápaly, rakovina, zmeny v obehovej sústave) a starnutie pokožky.

Na zníženie hladiny LDL (zlého) cholesterolu je možné použiť predovšetkým výťažok a odvar zo zázvoru, avšak aj pomocou surového koreňa je možné z ciev odstrániť nebezpečné krvné zrazeniny. Okrem toho zázvor znižuje hladinu cukru v krvi a vysoký krvný tlak, reguluje krvný obeh, jeho konzumáciou je možné znížiť riziko vzniku kardio-vaskulárnych ochorení.

Vynikajúco poslúži na vnútornú očistu tela, v prvom rade ho môžeme použiť na detoxikáciu lymfatického systému. Nakoľko spôsobuje potenie, môže pomôcť aj pri vyplavení toxických látok z organizmu cez pokožku.

Zdroje:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11710709
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3665023/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3426621/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23612703
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16117603

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu