head

Jedy všade: obklopujú nás aj v byte

V byte nás obklopuje množstvo jedov
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Detoxikácia

Osviežovače vzduchu, arómy, čistiace prípravky a kozmetika, to je iba niekoľko prípadov na látky, škodiace zdraviu, ktoré nás doma obklopujú. Dozveďte sa, aké jedy stretávate vo Vašom byte!

Máte príznaky na koži, trpíte podráždenosťou, často Vás bolieva hlava a kĺby? Ľahko sa môže stať, že tieto príznaky spôsobujú jedy vo Vašom byte, o ktorých nemáte ani len tušenia.

Namiesto chlóru domáci dezinfikant

Stále viac sa hovorí o tom, že dezinfekčné prostriedky obsahujúce chlór, môžu oslabovať imunitný systém. Našťastie existuje prirodzené riešenie, stačí, keď 70 % -ný alkohol, ktorý dostaneme v lekárni riedime v pomere 1:1 vodou, pridáme trochu levanduľového alebo citrónového esenciálneho oleja, a tak použijeme v byte.

Nebezpečné prostriedky osobnej hygieny

Triklozán je chemická látka, ktorá sa kvôli svojmu antibakteriálnemu a antimykotickému pôsobeniu, nachádza sa v množstve kozmetických a čistiacich prostriedkoch, medzi inými v zubných pastách,  dezodorantoch a prípravkoch na upokojenie pokožky, dokonca je pridávaná aj do odevu a na kuchynské náradie.  V najväčšom množstve ju obsahujú antibakteriálne mydlá.  Pritom je triklozán takým jedom, ktorý môže byť zdraviu škodlivý, je možné dávať si ho do súvisu s niektorými hormonálnymi problémami, môže poškodzovať pečeň, črevnú flóru a štítnu žľazu, napriek tomu je prítomná aj v prostriedkoch na ochranu pokožky bábätka.

Cena dobrej vône

Mnohí ľudia používajú osviežovače vzduchu a vône v byte, pritom väčšina z nich je vyrobená chemicky. Býva to príčinou prípadnej nevoľnosti, bolesti hlavy a migrény.  Práve preto, urobíme oveľa lepšie, keď namiesto jedovatých chemikálií si navoniame radšej byt vyparovaním prirodzených esenciálnych olejov.

Vyvarujme sa používania plastov

Bisfenol A (BPA) je chemická látka, nachádzajúca sa v prvom rade v dávnejšie vyrobených kuchynských umelohmotných krabiciach a obalových látkach. Medzi jedy ju možno začleniť, pretože ak sa po zahriatí dostane do organizmu, môže narušiť hormonálnu rovnováhu organizmu, resp. prispieť k priberaniu na váhe a zabraňovať procesu zoštíhľovania. Urobíme lepšie, keď budeme skladovať naše jedlá v sklenených nádobách, alebo nádobách bez BPA. Dnes sú obľúbené umelohmotné dosky na krájanie. Nie sú však najbezpečnejšie, jednak obsahujú triklozán, na druhej strane, ak sa poškodia, sú ťažšie čistiteľné, ako prostriedky vyrobené z dreva.

Každý týždeň nová hubka na umývanie

Obdobne, ako je odporúčané vymieňať v 2-3 mesačnom intervale zubnú kefku, ani hubku na umývanie riadu nemožno používať neobmedzený čas.  Vyhoďme ju po týždni používania aj vtedy, keď sa ešte nerozpadla, veď za ten čas sa na nej iste rozmnožili škodlivé baktérie a iné choroboplodné zárodky. Neverme v silu horúcej vody, škodlivé mikroorganizmy zničí iba značný tepelný vplyv, ktorý by zničil aj hubku na umývanie riadu. Jednoduchším a hygienickejším riešením je častá výmena.

Pomáha detoxikácia

Pokiaľ sa nám už rôzne jedy dostali do organizmu, nezabúdajme na detoxikáciu. Pomocou kvalitného detoxikačného programu sa môžeme zbaviť nielen nahromadených toxínov, ale môžeme predísť aj nepríjemným ťažkostiam a vzniku chorôb.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu