head

Tipy proti poteniu | Jedlá, detoxikácia, vlastný deodorant

Úspešné metódy proti poteniu | Vyskúšajte tieto
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Detoxikácia

Keď hľadáte prírodné riešenie proti poteniu, existuje! Vyskúšajte naše tipy proti poteniu: detoxikujte, zmeňte svoj jedálny lístok a urobte si vlastný deodorant.

Nadmerné potenie, ktoré sa v letnej horúčave ešte stupňuje, je problémom mnohých z nás. Je to celkom normálny stav a nijako nesúvisí s osobnou hygienou, rovnako ako ani telesný zápach nie je znakom nedbanlivosti: môže sa stať, že naznačuje hormonálne zmeny, problémy obehovej sústavy, nevhodnú stravu, alebo napríklad stres. Keď sa silno potíme, mali by sme si dať vyšetriť kĺby, lebo je možné, že v úzadí nepríjemného stavu je zápal kĺbov, ale nadmerné potenie môže spôsobovať aj nadmerná činnosť štítnej žľazy  a cukrovka.

Viac vody, menej potu

Možno sa to zdá byť čudné, ale proti nadmerného poteniu môžeme bojovať aj zvýšeným príjmom tekutín. Jednou z funkcií potenia je totiž to, aby organizmus schladilo, ak však budeme piť viac, môžeme si tým udržať nižšiu telesnú teplotu, čím sa potenie zmierni. Na tento účel je najlepšia vlažná voda, z ktorej pre zabezpečenie dostatočnej hydratácie, prípadne na jej udržanie, vypime denne desaťkrát – berme ohľad na to, že stravou prijmeme aj približne 1 liter tekutín – na každých 10 kilogramov hmotnosti aspoň 3 dl vody. U 80 kilogramov vážiacej dospelej osoby je to príležitostne približne 2,5 dl.

Vo veľkých horúčavách môžeme toto množstvo zvýšiť, pime viac aj vtedy, keď jeme menej: v tomto prípade na každých 10 kg hmotnosti môžeme potreboať 4 dl vody.

Jedlá proti poteniu

Ťažké a mastné jedlá a silné koreniny väčšinou podporujú tvorbu potu, čoho dôvodom je aj to, že kvôli ťažšiemu tráveniu vytvára organizmus viac tepla. Preto keď si zmeníme svoj jedálny lístok, s veľkou pravdepodobnosťou nám bude aj potenie robiť menej problémov.

- Tučné mlieko podporuje potenie, odtučnené mlieko má zase opačný účinok: zmierňuje potenie, navyše je bohaté aj na živiny.

- Väčšinou aj červené ovocie „ochladzuje”, čím je tmavšie, tým má silnejší účinok proti poteniu. Proti poteniu môžete použiť čerešne, višne, maliny, jahody, a hlavne lesné ovocie. Ich ďalšou výhodou je, že sú bohaté na antioxidanty, podporujú prirodzené detoxikačné funkcie organizmu, a tiež napravujú látkovú výmenu.

- Síce nepatrí medzi najchutnejšie nápoje, avšak v boji proti poteniu môže dobre poslúžiť aj čaj zo šalvie. Brzdí aktivitu potných žliaz, a tento svoj účinok vyvinie aj vtedy, ak si pár kvapiek natrieme napríklad na podpazušie. Vypime denne tri šálky, jeho účinok môžeme zvýšiť šťavou citrusového ovocia. Je mimoriadne odporúčaný pri potení v noci a z dôvodu menopauzy.  

- Každý deň jeden malý pohár (1 dl) šťavy z pšeničnej trávy viditeľne zmierni nadmerné potenie. Reguluje telesnú teplotu, odstráni tie škodlivé látky, kvôli ktorým je organizmus nútený fungovať na „vyšších obrátkach“. A to ešte nie je všetko, veď pšeničná tráva  mimoriadne priaznivo vplýva na srdce a obehovú sústavu, pomáha odstrániť poruchy obehovej sústavy, ktoré spôsobujú potenie.

- Podobný výsledok prinesie aj pravidelná konzumácia olivového oleja. Postačí z neho denne jedna polievková lyžica, a hneď môžeme urobiť veľmi veľa proti nadmernému poteniu. Olivový olej napraví trávenie, výborne detoxikuje, môže znížiť krvný tlak, je skutočným pokladom pre srdce a cievy, tieto jeho účinky zase zmierňujú aj potenie.

Pomôcť môže detoxikácia

Naše telo sa priebežne detoxikuje. Jednou formou takejto detoxikácie je potenie, lebo potom sa vyplaví aj časť toxínov. Podporme svoj organizmus pri tejto činnosti a ročne aspoň dvakrát (na jar a na jeseň), prípadne v období nadmerného potenia, urobme si detoxikačnú kúru  a kúru na očistu čriev

Domáci deodorant

Popri zmene životného štýlu je dobré pripraviť si vlastný domáci deodorant. Budeme k tomu potrebovať 15 g kokosového oleja, 1 lyžicu kukuričného škrobu, rovnaké množstvo sódy bikarbóny a 2-3 kvapky čajovníkového esenciálneho oleja. Prísady dôkladne premiešajme, potom zmes nalejme do prázdnej, umytej fľašky guľôčkového deodorantu. Vôňu mu pridajme mätovým a levanduľovým esenciálnym olejom, vďaka ktorým bude jeho účinok ešte lepší. Domáci deodorant má trvanlivosť približne 2 mesiace.

 

Odvolávky:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMHT0022771/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16240957

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC543948/

https://www.aad.org/public/diseases/dry-sweaty-skin/hyperhidrosis

http://www.medicalnewstoday.com/articles/182130.php

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu