head

Oregano: aromatická liečivá rastlina

Oregano: aromatická liečivá rastlina
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Byliny

Oregano, ktoré je používané aj v čínskom liečiteľstve, používali Egypťania na zmiernenie kašľa, Gréci na liečenie rán získaných v boji. Nadišiel čas, aby ste aj Vy znova objavili liečivé vlastnosti oregana!

Vysoký obsah esenciálnych olejov poskytuje tejto korenine nielen príjemnú arómu, ale aj významné liečivé účinky. Pozrite sa, na čo všetko je oregano dobré!

Na tráviace problémy

Oregano dokáže účinne zabojovať aj proti infekciám tráviaceho systému, v ľudovom liečiteľstve ho používali na liečbu zápalu čriev. Môže byť účinné na rôzne črevné problémy, napríklad proti hnačke.

Na detoxikáciu

Oregano, okrem toho, že podporuje trávenie, výborne detoxikuje, pomáha očistiť stená čriev od nahromadených usadenín a toxických látok. Dezinfikuje črevný systém, preto ho môžete používať aj počas detoxikačnej kúry. Počas tehotenstva a kojenia sa jeho konzumácia neodporúča.

Na zmiernenie stresu

Stres je súčasťou všedných dní väčšiny z nás. Naučte sa nejaké techniky na uvoľnenie stresu a svoje nervy upokojte čajom z oregana, alebo nakvapkajte esenciálny olej z oregana do odparovača!

Na prechladnutie

Na ochorenia dýchacích ciest, na zmiernenie kašľa, na prečistenie dýchacích ciest, môže mať čaj z oregana priaznivý vplyv. Zloženie, vďaka ktorému dokáže ničiť baktérie, výborne dezinfikuje a účinkuje aj na vykašliavanie.

Na tlmenie bolesti

Oregano dokáže účinne zabojovať proti miernejším bolestiam, preto ak Vás trápi bolesť hlavy, migréna alebo menštruačné kŕče, pite čaj z oregana! Olej vyrobený z oregana môže byť účinný aj na liečbu reumatických ochorení.

Na hojenie rán

Oreganový olej môže znamenať riešenie aj na liečbu rán, avšak o jeho používaní sa poraďte so svojím obvodným lekárom alebo lekárnikom, pretože u precitlivených môže vyvolať svrbenie!

Na dezinfekciu

Vďaka antibiotickým a protiparazitárnym účinkom môže byť výbornou pomocou pri liečbe plesňových ochorení, ako prírodný prostriedok proti mykóze nôh a nechtov. Môžete ho používať aj na ochranu zubov a ďasien, ale aj na ošetrovanie vlasovej pokožky s lupinami môže byť dobrým riešením.

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu