head

Nenávidíte brokolicu? Primiešajte ju do svojej kávy a zmeníte názor!

Brokolica je nabitá antioxidantmi
Brokolica je nabitá antioxidantmi
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Superpotraviny

Odteraz si prospešné fyziologické účinky brokolice môžu vychutnávať aj tí, ktorí nepatria medzi milovníkov tejto zeleniny: austrálsky vedci totiž vyvinuli brokolicový prášok, ktorý sa dá použiť na prípravu kávy, rôznych turmixov a polievok, či dokonca aj na pečenie.

Vedci výskumného ústavu CSIRO vyvinuli instantný prášok z kvalitnej brokolice, ktorá však bola “príliš nepekná” na to, aby sa dostala na regály obchodných reťazcov, a ktorá by inak vyšla navnivoč. Brokolicové latte sa už rozhodli testovať v jednej kaviarni v Melbourne, zákazníci túto novinku prijali so zmiešanými pocitmi.

Brokolicový prášok

Dve čajové lyžičky brokolicového prášku zodpovedajú jednej porcii brokolice, okrem vlákniny obsahuje aj vitamín B6, vitamín E a mangán. Výťažok z brokolice je prospešný aj z toho dôvodu, že strava Austrálčanov obsahuje málo zdravej zeleniny - povedal John Lloyd, vedúci spoločnosti Hort Innovation, podieľajúci sa na výrobe tohto produktu. “Výskumy ukazujú, že priemerný Austrálčan nekonzumuje doporučené denné množstvo zeleniny, preto môže byť brokolicový prášok náhradným riešením tohto stavu.”
Stopercentný brokolicový prášok je vyrobený z celej brokolice, výrobným procesom, pri ktorom sa zachováva prirodzená farba, vôňa a nutričná hodnota čerstvej zeleniny. Podľa Mary Ann Augustina, vedúcej výskumnej pracovnej skupiny spoločnosti CSIRO, je brokolica pre svoje biologicky aktívne fytochemické zložky, bohaté na
bielkoviny a vlákninu, ideálnou surovinou pre práškový produkt, ktorým pestovatelia môžu spestriť svoju ponuku.

Na čo je dobrá brokolica?

Rovnako ako každá superzelenina, aj brokolica vykazuje skvelé účinky na naše zdravie, významný je jej detoxikačný a alkalizujúci účinok. Obsah vlákniny v brokolici napomáha množeniu prospešných, probiotických baktérií, čím podporuje zdravú črevnú flóru. Táto výnimočná zelenina je pravou zásobárňou antioxidantov, vysvetľujú vedci zdravie podporujúce účinky určitých druhov zeleniny: znižujú hladinu cholesterolu a vysokého krvného tlaku, chránia cievy a posilňujú imunitný systém.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu