head

Koreň žeruchy: odstráni únavu a zlepší náladu

Koreň žeruchy peruánskej energizuje
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Superpotraviny

Cítite, že ste bez nálady a energie, spôsobuje Vám ťažkosti vykonať aj všedné každodenné činnosti, navyše sa neviete sústrediť na úlohy, ktoré máte?  Vyskúšajte žeruchu peruánsku, resp. koreň maca, nazývanú aj peruánskym žen-šenom, veď jej užívaním môžete získať dostatok energie.  Žerucha peruánska energizuje, stimuluje imunitný systém, takže nás okrem únavy zbaví aj opakovaných infektov.

Zmeňme kávu

Predtým, ako by ste siahli po ďalšej šálke kávy, prípadne by ste sa chystali dať si energický nápoj, myslite na to, koľko škodíte Vášmu organizmu prehnaným užívaním kofeínu. Kofeín zvyšuje riziko vysokého krvného tlaku, môže spôsobovať poškodenie srdca a osteoporózu, dokonca aj žalúdočný vred. Žerucha peruánska neobsahuje kofeín, ani škodlivé prísady, ktoré sú prítomné v energy drinkoch, navyše ide o významnú zdraviu prospešnú superpotravinu.

Prečo je tak účinná?

Žerucha peruánska obsahuje energizujúce bielkoviny, jej stopové prvky a vitamíny nás okamžite naštartujú, navyše je nesmierne bohatá na vitamíny C, B2, B3 a B6, na bielkoviny, flavonoidy, steroly, aminokyseliny a vlákninu. Je bohatá na meď, železo, draslík, zinok, vápnik a mangán. Keďže disponuje výdatným obsahom antioxidantného vitamínu C, a ako sme už spomenuli, je bohatá na flavonoidy, je schopná kompenzovať účinky voľných radikálov, a týmto spôsobom chráni pred zápalmi, pred kardiovaskulárnymi chorobami a  rakovinou. Okrem toho, že koreň macy - žeruchy peruánskej energizuje, účinne posilňuje imunitný systém, chráni pred baktériami, vírusmi a hubami, v podstate ide o prirodzené antibiotikum bez akýchkoľvek vedľajších účinkov.

Zvyšuje hladinu energie v organizme

Užívanie koreňa žeruchy peruánskej je nielen odporúčané pre tých, ktorí sú neustále unavení, vyčerpaní a letargickí, ale aj pre tých, ktorí sa venujú súťaživému športu, a vykonávajú zaťažujúcu fyzickú alebo psychickú prácu. Bielkoviny tejto rastliny zvyšujú vo veľkej miere výkonnosť, obsah vápnika posilňuje kosti, a prospieva v prevencii rednutia kostí. Energizujúci účinok koreňa žeruchy peruánskej si môžu vychutnať aj ženy trpiace príznakmi menopauzy, pomáha im nielen v tom, že pomáha zbaviť sa depresie, spôsobenej hormonálnymi zmenami, ale aj tým, že zmierňuje potenie a návaly tepla, ďalej vďaka svojím výživným látkam udržiava pokožku mladou.

Zdroj:
https://www.organicfacts.net/health-benefits/herbs-and-spices/health-benefits-of-maca.html
http://nutritiondata.self.com/facts/custom/2193874/0
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2928177/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3184420/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3856628/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19781622

 

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu