head

Mrkva a jej liečivé účinky | Ako chráni mrkva naše zdravie?

Mrkva je mimoriadne vzácna liečivá rastlina
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Superpotraviny

Keď jar, tak mladá mrkva. Táto chrumkavá zelenina si nájde svoje uplatnenie nielen v kuchyni, ale má aj výborné liečivé vlastnosti.  

Vzhľadom na vysoký obsah beta-karoténu sa mrkva považuje za mimoriadne cennú liečivú rastlinu. Účinne posilňuje imunitu, pomáha predchádzať vzniku nádorových ochorení a je užitočná ako ochrana pred voľnými radikálmi.

Mrkva ako liek

Zvýšenie rizika vzniku nádorových ochorení môže zapríčiniť nízky obsah beta-karoténu v krvi. Mrkva obsahuje vysoký podiel tejto významnej látky, preto jej konzumácia prispieva k prevencii vzniku rakoviny tým, že ovplyvňuje počet bielych krviniek a zvyšuje ich akivitu. Okrem toho svojim výrazným antioxidačným účinkom chráni pred škodlivými voľnými radikálmi, stimuluje totiž fungovanie detskej (týmusovej) žľazy. Z beta-karoténu si organizmus vytvára vitamín A, ktorý je nevyhnutný pre dobrý zrak a zdravú sliznicu. Jedna mrkva denne v našom jedálníčku výrazne prispeje aj k liečbe šeroslepoty. Mrkva okrem toho obsahuje aj vitamíny, vápnik, železo, draslík.

Znižuje hladinu cholesterolu

Účinok znižujúci hladinu cholesterolu dokazujú mnohé výskumy, konzumácia dvoch mrkiev denne dokáže znížiť hladinu cholesterolu v krvi aj o 11 percent. No účinný je nielen žltý koreň mrkvy, ale aj jeho listy: pokiaľ trpíte vysokým  krvným tlakom, umyte a osušte listy mrkvy a pripravte si z nich čaj, má totiž hypotenzívny účinok.

Čistí črevá

Vzhľadom na vysoký obsah vlákniny zohráva dôležitú úlohu aj pri detoxikácii nášho organizmu: zlepšuje trávenie, prečistí črevný trakt a napomáha odvodneniu organizmu. Výborne chutí surová, či varená a na rozdiel od inej zeleniny sa väčšina jej živín zachová aj pri vysokej teplote. Dokonca počas varenia sa stáva karotén viac dostupným pre organizmus, ktorý z neho tak vie využiť aj 50 percent. Mrkva ako liek má priaznivý účinok aj na žalúdok, vďaka svojim alkalizačným vlastnostiam pomáha pri liečbe žalúdočných vredov.

Chráni pokožku

Obsah vitamínu C v mrkve pomáha produkcii kolagénu, vďaka čomu sa pokožka stáva pružnejšou. Navyše, beta-karotén obsiahnutý v mrkve napomáha opáleniu, chráni pokožku pred spálením, blokovaním voľných radikálov spomaľuje proces starnutia pokožky, zabraňuje vzniku vrások a pigmentových škvŕn.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu