head

Cvikla: liek v hľuzi

cvikla
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Superpotraviny

Cvikla si označenie superzeleniny  nevyslúžila náhodne, má totiž výrazné zdraviu prospešné účinky. Snáď ani neexistuje problém, kde by cvikla neponúkla liečbu, v neposlednom rade detoxikuje, zvyšuje kondíciu, dokonca, zlepšuje aj náladu. 

Prirodzené bomba živín

Rubínovo červená, mierne zemitej chuti, a pritom príjemne sladkastá cvikla (Beta vulgaris) je výnimočne bohatá na vitamíny A-, B a C, a vďaka antioxidačným účinkom svojích vitamínov je skvelým posilňovačom imunity. Betacyanín, ktorý dodáva cvikle jej farbu sa používa aj ako prírodné  potravinové farbivo,  Má silné antioxidačné účinky a chráni srdce. Okrem betacyanínu disponuje cvikla bohatým obsahom kyseliny pantoténovej, lykopénu, biotínu, kremíka, draslíka, horčíka, sodíka, vápnika, zinku, ďalej mangánu a železa. Spočiatku hľadeli na cviklu vďaka jej dobročinným vlastnostiam ako na afrozidiakum a liečivú rastlinu, používali ju ako antipyretikum (proti horúčke) a analgetikum. Jej využitie v gastronómii je datované až oveľa neskôr.

Pomoc pre ženy

Vzhľadom na svoj obsah železa je vo forme šťavy liekom pri menštruačných problémoch, ale jej užívanie sa odporúča aj tehotným ženám, keďže koreň obsahuje veľké množstvo kyseliny listovej, ktorej optimálny príjem je nepostrádateľný pre vyvíjajúci sa plod. Zmierňuje príznaky klimaktéria, jej živiny zlepšujú stav vlasov a nechtov, liečia zapálenú pokožku s vyrážkami, a chránia zdravie očí.

Podporuje a ochraňuje tráviacu sústavu

Cviklu s alkalizujúcim účinkom môžeme využiť aj na detoxikácu, vďaka svojej vláknine vyčistí totiž ako „kefa“ z črevného systému usadené odpadové látky a toxíny a pomocou metionínu a beta-glycerínu, ktoré sa v nej nachádzajú, prispieva aj k čisteniu pečene a obličiek. Keďže cvikla čistí črevá a zmäkčuje stolicu, jej konzumácia sa odporúča aj v prípade zápchy a zlatej žily. Pôsobí antiparazitárne. Vzhľadom na to, že 100 gramov cvikle obsahuje iba 31 kalórií, je vyslovene vhodná aj pre ľudí, ktorí chcú schudnúť, či už v surovom stave, vo forme šalátu, prípadne pečená alebo dusená.

„Doping“ pre športovcov

Vylisovaná cviklová šťava je bohatá na prirodzené dusičnany, ktoré organizmus využíva na produkciu dusitanov a oxidu dusnatého. Dusitany chránia žily pred poranením a oxid dusnatý im prepožičiava pružnosť, čím oba napomáhajú k prekrveniu a okysličeniu buniek, čím vzrastá výkonnosť a odolnosť svalov.
Svojím obsahom prirodzeného cukru cvikla stimuluje tvorbu dopamínu v mozgu, hormón „šťastia“ a zlepšenia nálady, a pôsobí antidepresívne.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu