head

Maqui bobuľa – Ovocie s najsilnejším antioxidačným účinkom

Maqui bobuľa: aké sú jej liečivé účinky?
’Dr Barbora Márkusová ’Dr Barbora Márkusová
Som liečiteľka, psychoterapeutka, inštruktorka
Téma: Superpotraviny

Posilňuje imunitu, tlmí zápaly, reguluje hladinu cukru v krvi a stabilizuje krvný tlak - tú so len štyri z mnohých liečivých  účinkov, pre ktoré sa oplatí purpurovo-modrastú maqui bobuľu konzumovať. Pre čo všetko ešte, dozviete sa z nášho článku.

Maqui bobuľa (Aristotelia chilensis) ktorej pôvodným domovom je Chile, je nesmierne bohatým zdrojom živín a má vynikajúce zdraviu prospešné vlastnosti, preto si vyslúžila aj názov superpotravina. Jej blahodárne účinky dobre poznali už aj domorodí Indiáni, ktorí toto ovocie s chuťou podobnou morušiam konzumovali každodenne.

Blahodárne zloženie

Maqui bobuľa obsahuje obrovské množstvo vitamínu A, vitamín C, vápnik, draslík a železo, ďalej mastné kyseliny omega-6 a omega-9.  Okrem toho je bohatým zdrojom antokyanínov, ktorých antioxidačný účinok je viacnásobkom  účinku čučoriedok a modrého hrozna. Tieto jej vlastnosti okrem iného znižujú aj množstvo LDL (zlého) cholesterolu, pomáhajú predchádzať kardiovaskulárnym ochoreniam, znižujú riziko vzniku infarktu a mozgovej príhody. Maqui bobuľa má  antidiabetický účinok, ktorý potláča zvýšenie hladiny glukózy v krvi u ľudí s neznášanlivosťou glukózy, po konzumácii potravín bohatých na sacharidy.

Nabije vás energiou

Maqui bobuľu s obľubou užívajú Indiáni mapuche, žijúci v Chile, aj dodnes. Práve im vďačia za svoju vynikajúcu fyzickú kondíciu a pozitívne účinkujú aj na ich duševné zdravie. Keďže je maqui bobuľa ovocím s najsilnejším antioxidačným účinkom a účinne posilňuje imunitu, infekčné ochorenia sú u nich veľmi zriedkavé.  Samozrejme, platí to aj vtedy, ak toto  toto výnimočné ovocie zaradíte do svojej stravy, čo sa odporúča aj preto, že okamžite a citeľne zvyšujú energiu a mieru vytrvalosti.

Ak sa cítite unavení a túžite po energetickom nápoji či silnej káve, zvoľte si radšej kokteil z maqui bobúľ, ktorý Vám zároveň aj zlepší náladu.

Vedeli ste?

Maqui bobuľa je jedným z najefektívnejších prostriedkov na chudnutie, pretože zabraňuje ukladaniu tuku v tele. Tento jej účinok sa uplatňuje aj vtedy, keď ju užívate počas jedla alebo po ňom.

 

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu