head

Mrkva: zázračný prostriedok na úpravu zraku i ako prevencia proti rakovine

Mrkva: zázračný prostriedok na úpravu zraku i ako prevencia proti rakovine
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Zdravý životný štýl

Mrkva je veľmi účinný posilňovač imunity, užitočná je tiež pri prevencii nádorových ochorení i ako ochrana pred voľnými radikálmi. Okrem toho je mrkva vynikajúci bronzér.

Vďaka vysokému obsahu betakaroténu je mrkva mimoriadne vzácnou liečivou rastlinou. Nízky obsah betakaroténu v krvi môže zvýšiť riziko prepuknutia nádorových ochorení. Mrkva obsahuje vysoký podiel tejto cennej látky, jej konzumáciou možno predísť vzniku rakoviny, keďže ovplyvňuje počet bielych krviniek a zvyšuje ich činnosť. Svojimi antioxidačnými účinkami chráni pred škodlivými voľnými radikálmi, stimuluje totiž fungovanie detských žliaz.

betakaroténu si organizmus vytvára vitamín A, nevyhnutný pre dobrý zrak a zdravé sliznice. Konzumácia aspoň jednej mrkvy denne účinne pomáha aj pri liečbe šeroslepoty. Celý rad výskumov dokazuje jej vynikajúce účinky pri znížení hladiny cholesterolu v krvi, pri konzumácii aspoň dvoch mrkiev denne si dokážete znížiť hladinu cholesterolu v krvi aj o 11 percent. Účinný však nie je len žltý koreň mrkvy, ale aj jej listy: ak trpíte vysokým krvným tlakom, umyte mrkvové listy, osušte ich a pripravte si z nich čaj, ktorý je známy svojím hypotenzívnym účinkom.

Mrkva zohráva významnú úlohu aj pri detoxikácii organizmu práve vďaka vysokému obsahu vlákniny: pomáha tráveniu, prečisťuje črevný trakt a odvodňuje. Je chutná v surovom stave i varená, v porovnaní s ostatnou zeleninou väčšina živín v nej obsiahnutých sa neznehodnotí ani pri vysokých teplotách. Dokonca pri varení sa karotén stáva viac dostupným pre organizmus, ktorý tak z neho dokáže zúročiť aj 50 percent.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu