head

Stredomorská strava “pomáha predchádzať depresii”

Typická stredomorská strava obsahuje veľa zeleniny a ovocia, fazule, obilniny a jedlá z obilnín.
Typická stredomorská strava obsahuje veľa zeleniny a ovocia, fazule, obilniny a jedlá z obilnín.
Magdaléna Koprivaneczová Magdaléna Koprivaneczová
Dietetik, diplomovaný špecialista pre náuku o výžive
Téma: Zdravý životný štýl

Podľa jedného nového výskumu môže stredomorská strava pomôcť tiež pri predchádzaní depresii - uviedol informačný portál BBC.

Autori štúdie, uverejnenej v aktuálnom čísle odborného časopisu Molecular Psychiatry, analyzovali 41 štúdií posledných 8 rokov.

Na základe toho je zrejmé, že stredomorská strava, základom ktorej je konzumácia ovocia a zeleniny, obilninových jedál - medzi nich patrí celozrnný chlieb a cestoviny, hnedá ryža, olejnaté semená, olivový olej, malé množstvo rýb, mäsa, ako aj konzumácia mliečnych výrobkov, má vplyv na celkovú náladu.

Skupinu vedcov University College London viedla Camille Lasalle, ktorá uviedla, že doterajšie dôkazy poukazujú na to, že môžu existovať jedlá proti depresii, ktoré znižujú riziko jej výskytu, i keď doteraz ešte nie je dostatočný počet klinických výsledkov, ktoré by to potvrdili.

Vysvetlenie vzťahu medzi jedlom a náladou je komplikované

Súvislosť medzi jedlom a celkovou náladou sa dá ťažko vysvetliť, pretože tu môže zohrávať úlohu mnoha ďalších faktorov. Depresia - okrem iného - môže spôsobiť stratu chuti do jedla, a kto má naozaj zlú náladu, ani o seba nedbá správne.

Šťastný človek s veľkou pravdepodobnosťou žije zdravo, pije okrem iného aj menej alkoholu, ktorý vo všeobecnosti spôsobuje sklony k depresii. Je možné, že konzumácia nezdravých jedál (príliš sladké, s veľkým množstvom cukru, silne spracované) zvyšuje riziko depresie, preto je dôležité, aby sa tieto jedlá nedostali do nášho jedálníčka, aby sme sa pokúsili dodržiavať aspoň čiastočne stravovanie bez cukru.

Podľa odborníkov, bez prísne kontrolovaných klinických testov sa nedá vedieť, aký veľký vplyv môže mať stredomorská strava na depresiu.

“V širokom kruhu sa všeobecne tvrdí, že medzi tým, čo konzumujeme a ako sa cítime, je istá súvislosť, krvný cukor napríklad účinkuje na našu náladu a množstvo energie. Pokiaľ však človek prežíva depresiu, alebo úzkosť, je ťažké dohliadať na zdravie, ale aj to je možné, že v tomto období sa uchýli k boju pomocou škodlivých stratégií, ako napríklad alkohol a drogy. V takomto prípade môžu pomôcť v liečbe iné metódy, terapie, alebo lieky” - vyjadril sa Stephen Buckley, spolupracovník nadácie Mind, zaoberajúcej sa mentálnym zdravím.

“Hoci je zdravšie stravovanie po mnohých stránkach dobré, k tomu, aby sme mohli povedať, že rastlinná strava môže zlepšiť našu náladu a mentálne zdravie, potrebujeme viac dôkazov” - uviedol.  

Stredomorská strava chráni pred ochoreniami

 Výskumy zamerané na stredomorskú stravu dokázali, že môže znížiť riziko vzniku cukrovky typu 2

Výskumy zamerané na stredomorskú stravu dokázali, že môže znížiť riziko vzniku cukrovky typu 2, vysokého krvného tlaku a hladiny cholesterolu, z ktorých každé môže viesť k ochoreniam srdca. Vedci dospeli k záveru aj v tom, že u tých, ktorí dodržiavajú zásady stredomorskej stravy, je dĺžka života väčšia, a je malá pravdepodobnosť, že budú trpieť nadváhou.  

Typická stredomorská strava obsahuje veľa zeleniny a ovocia, fazule, obilnín a jedál z nich, napr. celozrnný chlieb a cestoviny, hnedú ryžu. Okrem toho malé množstvo rýb, bieleho mäsa, a niekoľko druhov mliečnych výrobkov.

Spomedzi jedlých olejov sa v stredomorskej strave používa jedine olivový olej, ale povolený je aj avokádový olej. Rovnako sú súčasťou stredomorskej stravy aj mandle, orechy, arašidy, kešu orechy, slnečnicové a tekvicové semiačka.

 

Pokiaľ máte obavy ohľadom Vášho mentálneho zdravia, porozprávajte sa so svojim ošetrujúcim lekárom.

Zdroj:
https://www.bbc.com/news/health-45641628

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu