head

Marhuľa: sladký elixír života

Marhuľa: sladký elixír života
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Zdravý životný štýl

Strom marhule, patriaci do čeľade ružovitých, môže narásť veľmi vysoko, hoci aj do výšky 4 – 7 metrov, a dožíva sa až 90 rokov. Dospelý zdravý strom rodí ročne približne 100 až 120 kg ovocia.

 

Najväčšiu zložku marhule, približne 85 %, tvorí voda, obsah tukov je, na druhej strane, mimoriadne nízky.  Pre mimoriadne vysoký obsah vitamínov A a C  už 2-3 marhule pokryjú našu dennú potrebu vitamínov. Ich žltá farba je bohatá na betakarotén, čo robí toto ovocie ešte hodnotnejším, pretože organizmus premení betakarotén na vitamín A: dostatočné množstvo vitamínu A je dôležité pre zdravú sliznicu a dobrý zrak. Spomaľuje slabnutie zraku spôsobené vekom, urýchľuje látkovú výmenu a podporuje proces odbúravania jedovatých látok v pečeni.

 

Marhule sú bohaté aj na vápnik, fosfor a draslík – dennú potrebu draslíka môžeme pokryť už niekoľkými kúskami. Pri konzumácii dajme pozor na množstvo, keďže toto ovocie je aj slabým preháňadlom. Sú vhodné nielen na vnútorné, ale aj vonkajšie použitie: obklad z ovocnej dužiny a šupky nám pomôže pri regenerácii pokožky.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu