head

Lieky proti starnutiu - Na toto sú tu senolitiká

Od uverejnenia štúdií, ktoré opisujú senolitiká, testovanie tejto skupiny liekov pokračovalo ďalej.
Od uverejnenia štúdií, ktoré opisujú senolitiká, testovanie tejto skupiny liekov pokračovalo ďalej
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravý životný štýl

Spomalenie prirodzeného procesu starnutia zďaleka nie je iba estetická otázka: omnoho dôležitejšie je, že týmto je možné výrazne znížiť aj riziko vzniku ochorení, ktoré so starobou súvisia. Napriek tomu, že zázračný liek ešte neexistuje, používanie skupiny liekov s názvom senolitiká môže priniesť sľubné výsledky.

Liek proti starnutiu

Americká Mayo Klinika (Mayo Clinic) a Výskumný ústav Scripps (The Scripps Research Institute) ešte v roku 2015 oznámili, že spoločne s viacerými výskumnými ústavmi vytvorili úplne novú skupinu liekov, pomocou ktorých sa podarilo výrazne predĺžiť život zvierat. Senolitiká dosahujú tento výsledok spomalením starnutia, z čoho vyplýva, že zabraňujú aj riziku vzniku chronických ochorení, dokonca by mohli odvrátiť už existujúce zmeny a poruchy činnosti. Ako účinkujú proti starnutiu? Skutočne sa podarí vyvinúť liek proti starnutiu?

Senolitiká

Po anglicky sa staré, starnúce bunky, ktoré sa už nedelia, nazývajú senescent, takto dostala skupina liekov svoj názov - senolytics, po slovensky nazvané senolitiká. Ide o to, že tieto bunky sa postupom času hromadia v organizme v čoraz väčšom množstve a produkujú také chemické látky, ktoré poškodzujú okolité bunky. To je príčinou toho, že urýchľujú proces starnutia, zvyšujú riziko vzniku chronických ochorení, cukrovky, chorôb srdcovo – cievneho systému, väčšiny nádorov, demencie, zápalov kĺbov, taktiež prispievajú ku vzniku všeobecnej slabosti v starobe. Je však pravdou aj opak: pokiaľ by sa podarilo odstrániť staré bunky, môžeme byť dlhšie mladí a zdraví.

 

 

Spomalenie starnutia

Jednou z vlastností starých buniek je, že podobne ako rakovinové bunky, sú omnoho odolnejšie ako zdravé bunky. Preto sa výskumníci sústredili na to, aby našli tie látky, ktorými je možné aj u starých buniek naštartovať programovanú bunkovú smrť (apoptóza). Takto sa dopracovali k lieku proti rakovine s názvom dasatinib, a ku kvercetínu, čo je antioxidačný flavonoid. Kvercetín sa vo väčšom množstve nachádza hlavne v jablkách, čajových listoch, citrusových plodoch, cibuli a v bobuľovom ovocí predovšetkým červenej farby, taktiež v zelenine tmavozelenej farby. Ich najdôležitejšou vlastnosťou je, že neutralizujú premnožené voľné radikály, spomaľujú starnutie buniek, majú silný protizápalový účinok, zabraňujú produkcii histamínu, ktorý spôsobuje alergické reakcie. Počas výskumov na myšiach bolo zistené, že najlepší výsledok priniesla kombinácia užívania liekov proti rakovine a kvercetínu: táto kombinácia nepoškodzuje zdravé bunky, naštartuje apoptózu v zostarnutých bunkách tukových tkanív, kostnej drene a cievnych stien. Okrem toho významne zlepšili stav obehovej a cievnej sústavy, srdca, spomalili osteoporózu, zvýšili fyzický výkon zvierat, zároveň spomalili aj starnutie.

Najnovšie výsledky

Počas uplynulých dvoch rokov Od uverejnenia štúdií, ktoré opisujú senolitiká, testovanie tejto skupiny liekov pokračovalo ďalej. O tomto bolo publikované vyhlásenie v odbornom časopise Nature Communication, v ktorom informovali o najnovšom senolitiku, ktoré sa volá inhibitor HSP90. Vedci po mimoriadne úspešných testoch na zvieratách dúfajú, že čoskoro môžu začať aj klinické testy. Pokiaľ sa potvrdí, že lieky sú schopné znížiť počet starnúcich buniek aj v ľudskom tele, ako aj obnovia zdravé bunky a tkanivá - odborníci v to dúfajú,potom by sme sa mohli rozlúčiť s chronickými ochoreniami, ktoré sa dávajú do súvisu so starobou a mohli by sme si užívať dlhší a zdravší život.

Zdroje:
https://www.sciencedaily.com/releases/2015/03/150309144823.htm
https://plnielanu.zoznam.sk/c/5212/top-5-latok-proti-starnutiu-pleti-skutocne-robia-to--co-slubuju
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/acel.12344
https://www.sciencedaily.com/releases/2017/09/170904093428.htm
http://edition.cnn.com/2017/09/04/health/anti-aging-senolytic-drugs-clinical-trials-study/index.html

 

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu