head

Mäso, zemiaky a šalát: čo ponúkajú reštaurácie rýchleho občerstvenia?

Mäso, zemiaky a šalát: čo ponúkajú reštaurácie rýchleho občerstvenia?
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Zdravý životný štýl

Reštaurácie rýchleho občerstvenia lákajú hladných hostí chudým „zdravým“ pečeným mäsom a hranolčekami. Lákajú ľudí vzhľadom, vôňou, chuťou, ale v skutočnosti ponúkajú mleté mäso, plné škodlivých konzervantov – pravdou je, že obyčajný človek si to nevšimne.

 

Kľúčovým slovom je cukríkovo pôsobiaca ružová hmota

Ide o to, že dnes je priemysel schopný vyrobiť už aj  prirodzene vyzerajúce mäso. Ružovú hmotu, vyzerajúcu ako mäso, vyrábajú tak, že kašovitú masu zo šliach, koží a kostí (preto aj lacnú) pomocou špeciálneho postupu pomelú a pretvoria na mäso. Nielen vzhľadom a konzistenciou, ale aj vďaka použitým arómam vznikne dokonalá chuť mäsa. Takto vznikajú “čerstvé”, na rošte pečené kuracie prsia, či hamburger z ružovej hmoty.

 

Pôsobia na mozog.

Stojíme zoči-voči skutočnej chemickej čarodejníckej kuchyni, ktorá chce ovplyvniť naše zmyslové orgány a mozog. Ešte k tomu s dokonalým úspechom, veď chemické látky namiešané do jedla sú schopné naštartovať chuťovú pamäť, vyvolajú tie príjemné spomienky, účinkom ktorých sa budeme dobre cítiť. Preto je to tak, že sa v reštauráciách s rýchlym občerstvením všade stretávame s tými istými vôňami a chuťami.

 

Zemiaky s mäsovou chuťou

Hoci  hranolky v podstate nie sú mäso, predsa primiešajú do nich príchuť spomienky. Akonáhle sa nám do úst dostanú krehké zemiakové hranolky, mozog ihneď signalizuje: je čas objednať si aj hamburger.

 

V reštaurácii rýchleho občerstvenia rýchly šalát

Čo sa týka šalátov, rýchlosť je aj tu dôležitá: pestovateľ musí šalát ktorý dostanete v reštauráciách rýchleho občerstvenia priebežne prepravovať, preto sa používa taký spôsob, ktorého vplyvom jednotlivé chemické látky vo veľkej miere – ale ešte pod hraničnou hodnotou - ostávajú v rastline.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu