head

Dĺžka života u ľudí - aká je jej konečná hranica? V koľkých rokoch zomrieme?

Odborníci už dlho hľadajú odpoveď v spojitosti s otázkou, aká môže byť maximálna dĺžka života u ľudí.
Odborníci už dlho hľadajú odpoveď v spojitosti s otázkou, aká môže byť maximálna dĺžka života u ľudí.
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravý životný štýl

Ako dlho môžeme žiť? Čo je to tajomstvom dlhého života? Na takéto a podobné otázky už dlho hľadáme odpoveď. Podľa najnovších výskumov talianskych a amerických vedcov dĺžka života u ľudí ešte zďaleka nedosiahla svoje možné maximum.

Dĺžka života u ľudí ešte nedosiahla svoju hranicu - tvrdia demografi, ba čo viac, talianski a americkí vedci vykázali, že riziko úmrtia nad 105 rokov je rovnaké v každom roku.

Odborníci už dlho hľadajú odpovede v spojitosti s otázkou, aká môže byť najvyššia dĺžka života u ľudí. Britský štatistik Benjamin Gompertz už začiatkom 19. storočia dospel k záveru, že riziko úmrtia sa zvyšuje vekom, takže je väčšia šanca na to, že zomrie 70-ročný človek, ako 30-ročný. Od tej doby túto teóriu vedci zdokonalili, a domnievajú sa, že pokročilým vekom skutočne rastie riziko úmrtia, ale po určitom čase sa tento rast spomalí.

Do 80 rokov veku rastie riziko úmrtia exponenciálne v každej vekovej skupine

Pravdepodobnosť úmrtia je medzi 45 a 35 rokom života odlišná, ale podobné je to aj v prípade 100-ročných, alebo 110-ročných.

"Bolo ťažké povedať, či je toto vyrovnanie výsledkom zlých údajov, alebo skutočný fenomén úmrtia. Teraz máme lepšie údaje, oproti tým skorším”- vysvetľuje Kenneth Wachter, profesor emeritus Kalifornskej univerzity v štúdii publikovanej na vedeckom portáli Live Science.

Výskumníci zo Spojených štátov a Ríma univerity Sapienza študovali údaje 3836 talianskych ľudí starších ako 105 rokov, z obdobia rokov 2009 - 2015. Zistili, riziko úmrtia vo veku do 80 rokov exponenciálne rastie v každej vekovej skupine a následne sa tento rast spomalí, a po dosiahnutí veku 105 rokov krivka zmeny prechádza do horizontálnej. V tomto bode je riziko úmrtia rovnaké vo veku 105, 110, alebo 112 rokov.

"Po dovŕšení 105 roku života skutočnosť, či niekto prežije, alebo nie, nasledujúci rok, je ako hodenie mincou. Šanca je 50:50%"- povedal Wachter pre Live Science.

Ľudia preferujúci ázijské, hlavne japonské stravovacie návyky, žijú omnoho dlhšie

“Dĺžka života u ľudí sa postupom času predlžuje, a pokiaľ aj má maximálnu hranicu, ešte sme ju nedosiahli”

S cieľom zabezpečiť presnosť údajov, skupina výskumníkov zozbierala úmrtné listy každého jedného nebožtíka, rovnako aj všetky rodné listy tých, ktorí mali viac ako 100 rokov. Ako poznamenali, jedinou bariérou výskumu bola skutočnosť, že väčšina údajov pochádzala od žien, z osôb zaradených do výskumu bolo iba 463 mužov.

"Je však všeobecne známe, že ženy žijú dlhšie ako muži"- vysvetľoval Wachter.

Podľa odborníkov ich výsledky naznačujú, že "dĺžka života u ľudí sa postupom času predlžuje, a pokiaľ aj má maximálnu hranicu, ešte sme ju nedosiahli”.

Fenomén dlhého života bol už preukázaný aj u iných druhoch, ale túto evolučnú črtu ešte nedokázali vysvetliť. V súčasnosti žije vo svete viac ako pol milióna ľudí vo veku nad 100 rokov, a ich počet sa podľa demografov v ďalších desiatich rokoch zdvojnásobí.  

Ako sa dá zvýšiť dĺžka života u ľudí?

Podľa štúdie uverejnenej v British Medical Journal, u ľudí preferujúcich ázijské, hlavne japonské stravovacie návyky, čiže konzumujú v prvom rade olejnaté semená, ovocie, zeleninu, sóju, menej mliečnych výrobkov a mäsa, a naopak, viacej rýb, klesá vo veľkej miere riziko vzniku kardio-vaskulárnych ochorení, ako aj riziko stroke. V našich kruhoch je najnižší počet výskytu ochorení spojených s vekom, napríklad cukrovka - diabetes, artritída a Alzheimerova choroba, a ľudia žijú omnoho dlhšie

 

Zdroje:
https://www.livescience.com/62942-human-life-span-limit.html
http://www.bbc.com/travel/story/20170807-living-in-places-where-people-live-the-longest

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu