head

Tekvicové jadierka a ich účinky pri predchádzaní ochoreniam a ochrane zdravia

Tekvicové jadierka môžu vynikajúco pomôcť pri kardio-vaskulárnych ochoreniach, znižujú cholesterol
Tekvicové jadierka môžu vynikajúco pomôcť pri kardio-vaskulárnych ochoreniach, znižujú cholesterol
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Liečivé bylinky

Pravdepodobne neexistuje na svete taká krajina, kde by nekonzumovali tekvicové jadierka v nejakej forme. A to je veľmi dobre, pretože tekvicové jadierka okrem toho, že sú chutnou lahôdkou, majú aj vynikajúci vplyv pri prevencii ochorení a zachovanie zdravia.

Aké majú tekvicové jadierka zloženie? Z hľadiska zachovania a navrátenia zdravia sú skutočným skladiskom prospešných zložiek. Sú bohaté na omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, avšak tekvicové jadierka majú výnimočný obsah vitamínov. Sú bohaté na vitamíny B, E, C, a K, okrem toho obsahujú fosfor, vápnik, draslík horčík a železo. Tekvicové jadierka bez šupky, v množstve jedného pohára pokrývajú jednu štvrtinu odporúčaného denného množstva príjmu vlákniny a takmer jednu šestinu dennej potreby bielkovín.

Tekvicové jadierka proti stresu

Pokiaľ máme zlú náladu, sme napätí, nervózni, máme nepokojný spánok, tekvicové jadierka môžu pomôcť vyriešiť tieto problémy. Obsahujú veľké množstvo tryptofánu, tú esenciálnu aminokyselinu, ktorá je nevyhnutná pre produkciu hormónov - melatonínu a serotonínu - zodpovedných za náladu a reakciu na stres.  

Detoxikuje a upravuje trávenie

Tekvicový olej je rovnako zdravý

Tekvicové jadierka vynikajúco alkalizujú a detoxikujú, vlákniny, ktoré obsahujú, pomáhajú odstrániť nahromadené toxické látky a usadeniny z hrubého čreva. K ich schopnosti očistiť črevá prispieva aj to, že ich konzumáciou je možné podporiť pohyb čriev - peristaltiku. A ešte niečo: tekvicové jadierka môžu byť nápomocné aj pri odstránení črevných parazitov. Rýchlo stráviteľné bielkoviny tekvicových jadierok stabilizujú hladinu cukru v krvi, čím môžu prispieť k prevencii a zmierneniu príznakov cukrovky.

Účinky tekvicových jadierok u mužov

Jeden pohár tekvicových jadierok pokryje jednu pätinu dennej odporúčanej dávky zinku, vďaka tomu a aj vďaka obsahu fytosterolov, môže ich pravidelná konzumácia zmierniť chorobné zväčšenie prostaty, a tiež môže pomôcť pri prevencii hyperplázii prostaty a vzniku rakoviny prostaty. Tekvicové jadierka zvyšujú počet spermií a zvyšujú libido u mužov. Nakoľko blokujú produkciu dihydrotestosterónu (DHT), môžu nám pomôcť aj proti vypadávaniu vlasov.

Na prevenciu ochorení srdca

Tekvicové jadierka sú výborným liekom proti kardio-vaskulárnym ochoreniam: znižujú hladinu LDL (zlého) cholesterolu v krvi, obsah omega-3 a omega-6 mastných kyselín prispieva k zníženiu rizika vzniku artériosklerózy, zúženia ciev, a tiež znižujú vysoký krvný tlak. Okrem toho je dobré zvýšiť príjem týchto drobných jadierok aj v prípade rôznych zápalov, napr. zápalu kĺbov, reumy. Tekvicové jadierka navyše majú aj silné antibakteriálne, antivírusové a fungicídne účinky.

Diéta s tekvicovými jadierkami

Je pravda, že obsahujú tekvicové jadierka kalórie, ktoré môžu spôsobiť nadváhu, pokiaľ ich však konzumujeme s mierou, môžu byť účinné aj počas diéty. Pokiaľ ich budeme v priebehu dňa „zobkať“, môžu udržať optimálnu hladinu energie a hladiny cukru v krvi, preto ich konzumáciou možno predísť vzniku nepríjemných príznakov spôsobených hladom.

Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3296918/
http://www.environment.si/data/bibliografija/2011/55_2011.pdf
https://www.cambridge.org/core/services/aop-cambridge-core/content/view/S0954422410000107
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16822218

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu