head

Prichádza matcha latte! Energetická bomba na ochranu zdravia na každý deň

Matcha latte posilňuje imunitu, detoxikuje a pomáha pri chudnutí
Matcha latte posilňuje imunitu, detoxikuje a pomáha pri chudnutí
Magdaléna Koprivaneczová Magdaléna Koprivaneczová
Dietetik, diplomovaný špecialista pre náuku o výžive
Téma: Superpotraviny

Je síce pravda, že obľúbenosť kávy je neoblomná, avšak aj počet zástancov matcha latte sa zvyšuje závratnou rýchlosťou. Oni už vedia, že tento nápoj dokáže toho omnoho viac, ako šálka čiernej kávy.
Lahodné matcha latte si právom rozširuje počet zástancov. Ido o osviežujúci nápoj, ktorého jednou zo zložiek je v japonsku už stáročia obľúbený zelený čaj. Pokiaľ by ste chceli žiť tak zdravý a dlhý život, ako Japonci, bezpodmienečne začnite s jeho konzumáciou.

 

 

Čo treba vedieť o matcha čaji?

Matcha čaj, právom zaradený medzi zdravie chrániace superpotraviny, ktorý všeobecne známy ako zelený čaj Japoncov, je pestovaný ojedinelým spôsobom. Celú plantáž totiž asi mesiac pred zberom prikryjú, aby v dôsledku zatienenia kríky dozrievali pomalšie. Vďaka tejto metóde sa v listoch zvyšuje obsah prospešného L-theanínu, navyše aj obsah chlorofylu bude vyšší. Práve pre tento spôsob dozrievania má matcha tmavozelenú farbu. Po zbere listov sa tieto naparujú a následne vysušia, a pomelú na jemný prášok pomocou kameňov z granitu, takže ich možno konzumovať celé.

Čo obsahuje? Aké má matcha čaj účinky?

Pokiaľ chceme odpovede na tieto otázky, najprv sa zamerajme na prospešné zložky matcha čaju. Obsahujú značné množstvo antioxidantov, okrem iného polyfenolov a katechínov. Vďaka obsahu antioxidantov matcha čaj účinne posilňuje imunitný systém, pomáha pri predchádzaní zápalom, rakovinovým procesom, kardio-vaskulárnym ochoreniam, resp. rýchlemu starnutiu buniek.

Druhá zložka, už spomínaná aminokyselina menom L-theanín, spôsobuje zvyšovanie hladiny dopamínu v mozgu, čo má za následok, že konzumácia matcha čaju zmierňuje stavy úzkosti. I keď uvoľňuje, vďaka obsahu kofeínu zvyšuje aj hladinu energie. Čaj obsahuje aj vitamíny A, B1, B2, B3 C, E a K, resp. spomedzi stopových prvkov draslík, vápnik a železo. Vymenované zložky sa, okrem iného, starajú o ochranu pokožky, očí, resp. kostí, takže pokiaľ budeme piť matcha latte, v podstate sme už urobili veľa pre ochranu svojho zdravia.

Matcha čaj podporuje trávenie, činnosť pečene a obličiek, preto je jedným z najlepších prírodných detoxikantov. Okrem toho upravuje aj metabolizmus, udržiava hladinu krvného cukru v norme, preto sa počas diéty vyslovene odporúča konzumácia matcha čaju, resp. spomínaného latte.   
Z matcha čaju možno pripraviť nielen latte. Môže sa pridávať aj do zákuskov, zmrzliny, sladkostí a smoothie.

Ako na prípravu tohto lahodného latte?

Príprava tohto latte je skutočne jednoduchá. Nepotrebujeme nič viac, ako 2 čajové lyžičky matcha čaju, 0,5 dl horúcej vody, 1 dl podľa možnosti rastlinného mlieka, resp nejaké zdravé sladidlo. Horúcou vodou zalejeme matcha prášok, pridajme spenené mlieko, následne dôkladne zmiešajme a môžeme konzumovať. Počas horúceho leta sa oplatí vyskúšať aj ľadovú verziu tohto nápoja.Príprava matcha latte je veľmi jednoduchá

Prečo sa odporúča použiť radšej rastlinné mlieko? V prvom rade preto, lebo kazeín, ktorý kravské mlieko obsahuje, zabraňuje antioxidantom matcha čaju, aby sa správne vstrebali, v druhom rade je toto mlieko ideálne pre zástancov zdravého životného štýlu, ale aj pre tých, ktorí túžia po mlieku bez cholesterolu. Obrovskou výhodou rastlinného mlieka je, že neobsahuje antibiotiká, hormóny, laktózu, navyše má vysoký obsah živín a vlákniny a je ľahko stráviteľné. Mimochodom, rastlinné mlieko si môžeme pripraviť aj doma, a vyberať si môžeme z mnohých ingrediencií. Výber je skutočne bohatý: mandle, kokos, ryža, sója, ovos, raž...všetky možno pokladať za vynikajúci základ pre rastlinné mlieko.   

Zdroje:
https://www.goodfood.com.au/good-health/how-to-make-a-matcha-latte-20150809-gis0w9
https://www.healthline.com/nutrition/7-benefits-of-matcha-tea
http://kblog.lunchboxbunch.com/2015/06/7-tips-for-best-matcha-latte.html
https://www.supergreens.sk/co-je-to-superpotravina/
https://www.magazin-zivotny-styl.com/superpotraviny/matcha-latte

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu