head

Prečo sú organické potraviny dobré?

Organické potraviny – Ochrancovia nášho zdravia
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Superpotraviny

V Európe čoraz viac ľudí uprednostňuje organické potraviny, čiže biopotraviny, čo pri zohľadnení ich zdravotných účinkov nie je vôbec prekvapivé.

Organické potraviny vďačia za svoju popularitu bez pochýb rozšíreniu zdravého životného štýlu a cieľu podporiť celkové zdravie. Všeobecne zdravie a zachovanie zdravia zohráva v životoch mnohých z nás dôležitú úlohu.

Pre toto je dobré, pokiaľ sa na tanier dostane viac organických potravín!

Keď si pri nakupovaní okrem ceny prečítame aj štítok produktu, prebehneme informácie nie len o kalóriách, ale aj o jeho zložení, aj v kuchyni budeme môcť pripravovať zdravšie jedlá. Polotovary, polievky v prášku preplnené umelými prísadami, omáčky, jedlá bohaté na soľ a cukor nielenže naplnia náš organizmus a črevný trakt toxínmi, ale následkami nezdravého stravovania môže trpieť aj náš kardio-vaskulárny systém, a aj naša postava.

Zároveň hrozí aj riziko, že pokiaľ sa do organizmu dostane veľmi veľké množstvo potravín bohatých na prídavné látky, prirodzené detoxikačné procesy  nebudú fungovať správne. Náš organizmus môže vykazovať známky intolerancie voči toxickým látkam, čo sa môže objaviť vo forme kožných problémov, tráviacich ťažkostí, únavy.

Na druhej strane, pokiaľ sa dostanú do prevahy organické potraviny a doplnky výživy, potom bude náš imunitný systém odolnejší, trávenie a celkový pocit lepší, pokožka krajšia. Organické, čiže biopotraviny, ponúkajú vo väčšine prípadov intenzívnejší chuťový zážitok a ľahšie zachovajú aj svoj obsah vitamínov.

Vďaka čomu je potravina organická?

Pravé organické potraviny pochádzajú z takzvaných kontrolovaných ekologických hospodárstiev. To znamená, že sa počas pestovania nemôže zelenina a ovocie dostať do styku s umelými hnojivami, ani syntetickými, toxickými látkami. Je možná výlučne náhrada živín organického pôvodu, proti škodcom môžu postrekovať iba takými látkami, ktoré sa nevstrebávajú do zeleniny a ovocia, sú vodou zmývateľné, škodcovia môžu byť ničení iba mechanickou cestou.

Označenia „bio“ a „organický“ nemôže ani jeden výrobca používať neopodstatnene, pretože sa prísne kontroluje obsah chemických látok v pôde a aj vo vypestovaných plodinách: môžeme si byť istí, že produkty, na ktorých nájdeme toto označenie, pochádzajú z kontrolovaných, ekologických hospodárstiev, a že nimi neznečisťujeme svoj organizmus.

Na čo si treba dať pozor pri kúpe organických potravín?

Či je už naším cieľom všeobecný pocit pohody, či zdravý životný štýl, alebo prevencia vzniku nejakého ochorenia, prípadne detoxikácia, dajme si pozor na to, odkiaľ si zaobstaráme organické potraviny!

Vyhýbajme sa primárnemu tovaru, dovezenému ovociu a zelenine, navštevujme bio-obchody, hľadajme trhy, ktoré predávajú vyslovene organickú zeleninu a ovocie, v obchode zase vždy kontrolujme štítky na produktoch! Spomedzi rôznych doplnkov výživy si zase vyberme tie, ktoré neobsahujú syntetické vitamíny a minerálne látky, a také, ktoré pochádzajú z prírodných zdrojov!

Zdroj:

https://www.webmd.com/food-recipes/features/organic-food-better

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu