head

Posilnenie imunity a liečivé huby | Ktoré huby sú najúčinnejšie?

Jedným zo spôsobov rýchleho posilnenia imunity je konzumácia jednotlivých liečivých húb formou kúry, alebo pravidelne
Jedným zo spôsobov rýchleho posilnenia imunity je konzumácia jednotlivých liečivých húb formou kúry, alebo pravidelne
Magdaléna Koprivaneczová Magdaléna Koprivaneczová
Dietetik, diplomovaný špecialista pre náuku o výžive
Téma: Liečivé huby

Čo majú spoločné jeseň a zima? Okrem mnohého aj prepuknutie sezónnych ochorení. Pokiaľ tieto mesiace nechceme prežiť s príznakmi, ako kvapkajúci nos, kašeľ, či bolesti hrdla, ešte včas posilnime svoj imunitný systém. Na toto máme jeden skvelý tip, vyskúšajte kombináciu posilnenie imunity a liečivé huby.

Pokiaľ nás v súvislosti s výrazmi jeseň a zima napadnú sezónne ochorenia, celkový zlý pocit, fyzická slabosť a iné, tak si môžeme byť istí, že niečo nerobíme tak, ako by to bolo potrebné. Napríklad zabúdame pripraviť svoj organizmus na nepriaznivé počasie a prevenciu proti infekciám častým v tomto období. Pritom by sme tak kľudne mohli urobiť pomocou posilnenia imunity, ktorej jeden z najrýchlejších a najúčinnejších spôsobov je konzumácia jednotlivých liečivých húb formou kúry.

Prečo je posilnenie imunity dôležité?

Jednou z funkcií imunitného systému je ,okrem iného, aj to, aby identifikoval a zahubil škodlivé mikroorganizmy, ktoré sa dostali do organizmu, a ktoré vyvolávajú aj sezónne ochorenia dýchacích ciest. Preto sa doporučuje včas zakročiť, pretože posilnenie imunity a liečivé huby - to je kombinácia, pomocou ktorej dokážeme predísť takým ochoreniam, ako napr. nádcha, bolesti hrdla, prechladnutie, či chrípka.     

 

 

Kedy je opodstatnené?

Posilnenie imunity nie je nikdy na škodu, v podstate to s posilnením ani nie je možné prehnať. V každom prípade sa v jesennom a zimnom období oplatí vykonať ho v rámci prevencie, zároveň sa však objavujú také príznaky, ktoré naznačujú, že s posilnením imunitného systému netreba dlhšie čakať:

  • chronická únava,
  • celkový zlý pocit,
  • problémy s pokožkou, obzvlášť ťažko hojace sa vyrážky, akné,
  • spomalené hojenie rán,
  • časté bolesti hlavy,
  • opakujúce sa tráviace poruchy,
  • opakujúce sa infekcie.

Dôležitá je zmena životného štýlu

Dnes už máme k dispozícii mnoho spôsobov na posilnenie imunity, avšak dobre pochodíme vtedy, pokiaľ budeme aplikovať aj niekoľko spôsobov naraz, a nebudeme sa zaoberať príležitostnými kúrami, skôr sa zameriame na zmenu životného štýlu. Súčasťou tejto zmeny je minimálne 30 minút intenzívneho pohybu (môže to byť aj výdatná chôdza), strava bohatá na antioxidanty (zelenolistá a žltá zelenina, červené a modré ovocie, granátové jablko, artičoka, kapusta a cvikla, kakao, zelený čaj, olejnaté semienka, riasy chlorella a spirulina, citrusové plody, šípky, sladké zemiaky, celozrnné obolniny), zvýšený príjem potravinovej vlákniny (surová zelenina, ovocie, chia semienka, psyllium, celozrnné obilniny, strukoviny), ako aj denný príjem probiotických potravín (kyslá kapusta, kvasené uhorky, jogurt, kvasená sója a syry). Popri tom všetkom sa samozrejme doporučuje vyhýbať sa mastným jedlám, jedlám obsahujúcim cukor, bielu múku a prídavné látky, pretože tieto značne oslabujú imunitný systém.

Ako pomáhajú liečivé huby?

I napriek tomu, že zmena životného štýlu znamená veľkú oporu pre imunitný systém, nepostačuje to dostatočne, navyše výsledok môže byť citeľný až po dlhšej dobe. Práve preto je potrebné drastickejšie a tým aj rýchlejšie posilnenie imunitného systému, ktorého jedným zo spôsobov je konzumácia jednotlivých liečivých húb formou kúry, alebo pravidelne v rámci stravovania.
Huby si nemusíme odopierať ani v tom prípade, pokiaľ špeciálne neobľubujeme ich chuť: pomocou kvalitných výťažkov je posilnenie imunity jednoduchšie. Väčšinu druhov je možné úspešne použiť, avšak nájde sa niekoľko liečivých húb, ktoré sú vyslovene doporučované pre tento cieľ.

Lesklokôrovka obyčajná: za schopnosť zvyšovať účinnosť imunitného systému, schopnosť imunoreakcie, vďačí v prvom rade antioxidačným polysacharidom. Tento účinok posilňuje jeho adaptogénna vlastnosť, čo znamená, že udržiava rovnováhu životných funkcií, zvyšuje odolnosť voči stresu.

Trsovnica lupeňovitá: účinne podporuje pečeň, čím aj detoxikáciu, čo má pozitívny vplyv na výkonnosť imunitného systému. Obzvlášť je výborne použiteľný v prípade predchádzania a liečby sezónnych infekcií.

Pečiarka(šampión brazílsky): za svoju schopnosť posilňovať imunitu ďakuje predovšetkým významnému obsahu beta-glukánu. Zvyšuje produkciu imunobuniek, je vynikajúcim riešením proti sezónnym ochoreniam a alergiám.

Shiitake: keď posilnenie imunity a liečivé huby, tak shiitake je snáď najlepším riešením. A to preto, lebo jedine shiitake obsahuje lentinan, ktorý je jedným z najsilnejších antioxidantov. Jej ďalšou prednosťou je, že pomáha pri obnovení rovnováhy črevnej flóry, ktorá je nevyhnutná pre správne fungovanie imunitného systému.

A ešte jedna na záver

Čo sa antioxidantov týka, značným množstvom disponuje aj žezlovka čínska, ktorá má navyše aj antibakteriálne účinky, chráni črevnú flóru, upravuje funkciu pečene a obličiek. A to ešte nie je všetko, veď steroly a nukleozidy, ktoré obsahuje, aktivujú imunobunky, obsah polysacharidov zasa prispieva k lepšej imunoreakcii. Na toto našli dôkaz kanadskí vedci, zo štúdie, ktorú uverejnili v odbornom časopise Immunopharmacology and immunotoxicology, vyplýva, že žezlovka čínska podporuje činnosť makrofágov a tým v podstate bojuje proti infekčným ochoreniam.     

Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18306104
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22637937
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16169168

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu