head

Na aké ťažkosti sú dobré liečivé huby?

Účinky liečivých húb: v čom môžu pomôcť?
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Liečivé huby

Už tisícky rokov sú liečivé huby  dominantnou súčasťou ľudového čínskeho liečiteľstva. Tieto poznatky sú už dnes uznávané aj západnou medicínou, preto nie je náhodné, že popularita liečivých húb v Európe zo dňa na deň rastie. Už aj preto sa oplatí spoznať ich.

Vo východných krajinách boli liečivé huby považované priamo za pokrm Bohov, liečivé účinky húb reishi, shiitake a maitake boli zaznamenané už v III. storočí pred naším letopočtom. Tieto huby boli veľmi vzácne, a to nielen v prenesenom význame: boli časy, keď za ne platili zlatom.

Najdôležitejšie liečivé huby

Skôr, ako si pozrieme liečivé účinky najdôležitejších liečivých húb, musíme si ujasniť jedno pravidlo: surové huby nakupujme výlučne z kontrolovaných, overených zdrojov, keď ich konzumujeme vo forme doplnku výživy, pozrime sa aj na to, odkiaľ pochádza huba, ktorá bola použitá na výrobu prípravku.
Liečivé huby nasávajú do seba látky zo svojho  prostredia takmer ako špongia, preto je dôležité, aby miesto ich pestovania nebolo kontaminované. Presvedčme sa aj o tom, že aj ich spracovanie, preprava a skladovanie boli prevedené vhodným spôsobom, v opačnom prípade môžu stratiť zo svojho účinku.
V prípade doplnkov výživy si vyberme vždy spomedzi produktov prémiovej kvality.

Reishi (Ganodermalucidum, lesklokôrovka obyčajná ): V Číne sa považuje za hubu nesmrteľnosti, alebo ju nazývajú aj kráľovnou liečivých húb, považuje a tiež sa symbol šťastia a zdravia. Regeneruje poškodené tkanivá organizmu, je vynikajúcim posilňovačom imunity, jej konzumáciou sa dostaneme k mimoriadne vysokej dávke energie. Za svoje liečivé účinky vďačí antioxidačným, polysacharidom a glykoproteínom, zmierňuje príznaky chrípky, prechladnutia, astmy a rôznych alergií, môže znížiť vysoký krvný tlak. Je účinným detoxikantom, čím prispieva k očisteniu mnohých orgánov – pečene, obličiek, pľúc. Podporuje dostatočné prekysličenie krvi, preto zlepšuje zdravie organizmu na bunkovej úrovni, dokáže bojovať proti voľným radikálom. Jej blahodarný účinok sa prejaví aj na našom zovňajšku: jej konzumáciou sa zmiernia vrásky, pokožka bude sviežejšia, zmiznú neželané vyrážky, akné. Pri dlhodobom užívaní zmierňuje nepríjemné príznaky spôsobené klimaktériom, reguluje menštruáciu, a je tiež uznávaným liekom na zlepšenie potencie. Podľa štúdií zmierňuje nervozitu, úzkosť a depresiu.

Žezlovka čínska (Cordyceps sinensis): významne zlepšuje odolnosť organizmu, prispieva k dostatočnému zásobovaniu organizmu kyslíkom. Je skutočnou superpotravinou, je bohatá na vitamíny B, E a K, tiež kyselinu listovú, zinok, horčík a železo. Jej jedinečnou zložkou je cordycepin, ktorý podporuje činnosť vaječníkov, preto mimoriadne priaznivo vplýva na plodnosť, u žien zmierňuje príznaky spojené s klimaktériom. Jej pomocou je možné predísť vzniku, alebo spomaliť priebeh degeneratívnych ochorení organizmu. Chráni štruktúru DNA, bráni množeniu rakovinových buniek, preto sa používa aj na prevenciu vzniku a liečbu rakovinových ochorení. Žezlovka zvyšuje  hladinu HDL cholesterolu v krvi, čím bráni ukladaniu plakov na stenách ciev. Týmto spôsobom znižuje riziko vzniku takých srdcovo – cievnych ochorení, akými sú mŕtvica, zúženie ciev, vysoký krvný tlak alebo infarkt.

Pečiarka (Agaricus blazei murill): vo vysokom množstve obsahuje beta-glukán, s probiotickým účinkom, ktorý posilňuje imunitný systém. Jej konzumáciou je možné udržať, prípadne napraviť, rovnováhu črevnej flóry. Pečiarka môže prispieť k prevencii vzniku autoimunitných ochorení, taktiež k zníženiu príznakov už existujúcich chorôb, ale úspešne sa aplikuje aj v prípade Parkinsonovej a Alzheimerovej choroby. Pozitívne vplýva na činnosť štítnej žľazy a pankreasu, zmierňuje vedľajšie účinky chemoterapie. Je to aj vďaka tomu, že je bohatá na antioxidanty, horčík, draslík, vitamíny skupiny B, vitamíny E a D, tiež na esenciálne aminokyseliny a polysacharidy. Je vynikajúcim detoxikantom, chráni pečeň, slezinu, má antivírusový účinok, preto sa jej konzumácia v zime v chrípkovom období vyslovene odporúča. Stimuluje produkciu makrofágov a monocytov, čo nám môže pomôcť pri prevencii vzniku a liečbe rakoviny.

Shiitake (Lentinus edodes): obsahuje pre ľudský organizmus nevyhnutné esenciálne aminokyseliny, eritadenín, ktorý sa v nej nachádza, urýchľuje metabolizmus cholesterolu, čím nás môže ochrániť pred kôrnatením ciev. Chráni steny ciev a srdce, zosilňuje funkciu pečene. Huba shiitake  zlepšuje krvný obeh, v mnohých prípadoch prispieva k zmierneniu chronickej bolesti hlavy a ušného šelestu. Jej najdôležitejšou zložkou je lentinán, ktorý je mimoriadne silným antioxidantom, doslova naštartuje imunitný systém, úspešne sa aplikuje proti HPV. V Japonsku sa používa ako doplnková liečba pri liečbe rakoviny.

Mitake (Girofola frondosa, trsovnica): podporuje imunitný systém, vďaka vysokému obsahu živín činnosť celého tela. Je jednou z najúčinnejších liečivých húb, ak chceme bojovať proti degeneratívnym ochoreniam. Je bohatá na aminokyseliny, draslík, železo a horčík, jej pomocou môžeme predísť vzniku chudokrvnosti, tiež upokojuje nervy, zmierňuje príznaky stresu. Trsovnica je bohatá tiež na vitamíny B1, B2 a B3, preto môže byť dôležitým doplnkom vegetariánskej stravy. Nájdeme v nej však aj beta – glukán, ktorý zohráva dôležitú úlohu pri detoxikácii a zachovaní rovnováhy črevnej flóry, a tiež antioxidačné polysacharidy.

Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5302426/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4684115/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3249912/

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu