head

Vitamín E: ani náhodou si ho nezaobstarávajte v lekárni!

Prirodzený vitamín E je lepší ako syntetický.
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Antioxidanty

Vitamín E je schopný takmer zázrakov, vymenovať jeho zdraviu prospešné vlastnosti je dosť ťažké. Jeho silu znásobuje, pokiaš ho získavame z prirodzených zdrojov a neuprednosťňujeme kapsule z lekárne.
Jeho účinné látky možno rozdeliť do dvoch skupín: alfa, beta, delta a gama tokoferoly a alfa,beta, delta a gama tokotrienoly. Tokotrienoly preukazujú svoj priaznivý účinok znížením LDL-cholesterolu, podľa výskumov ich zvýšený príjem znižuje hladinu cholesterolu v krvi a takto bojuje proti srdcovo-cievnym ochoreniam. Hoci tokoferoly nedisponujú schopnosťou znižovať cholesterol, ale poznajú ich ako najaktívnejšie antioxidanty v ľudskom tele.

Antioxidant a posilňovač imunity

Vitamín E má vďaka svojmu obsahu tokoferolov veľmi silné antioxidačné účinky.
Viaže voľné radikály, čím podporuje prevenciu a liečbu rakoviny.
Je účinný posilňovač imunity: zabraňuje skorému rozkladu vitamínu A, oxidácii vitamínov C a B, a tým zvyšuje a urýchľuje zásobenie organizmu kyslíkom.

Priaznivo vplýva na pokožku a oči

Zlepšuje zrak, dobré služby poskytuje najmä pri krátkozrakosti ľudí v strednom veku.
Octan alfa-tokoferilový, ktorý sa nachádza vo vitamíne E, má protizápalové, hydratačné a upokojujúce účinky.
Spomaľuje starnutie kože a napomáha hojeniu rán.  Má značný vplyv aj na regeneráciu pokožky, preto ho často pridávajú do krémov, sérov, a olejov proti starnutiu.

Podporuje srdcovo-cievny systém

Vitamín E pomáha zbaviť sa edémov v organizme, čím robí dobré služby aj v prípade srdcových chorôb chorôb a vysokého krvného tlaku. Posilňuje steny ciev a robí ich pružnými, čím účinne predchádza kôrnateniu tepien, pomáha proti kardio-vaskulárnym chorobám.

Ochrana pred rakovinou

Podľa nových výskumov vitamín E chráni pred vznikom rakoviny. Jeho pravidelným užívaním možno predísť rakovine úst a priedušiek. Znižuje sa riziko vytvorenia rakoviny hrubého čreva, a vitamín E chráni aj pred rakovinou krčka maternice, rakoviny prsníka, ako aj pred rakovinou pľúc.

Odkiaľ získame prirodzený vitamín E?

Nezabúdajme, že syntetické vitamínové prípravky nie sú ani zďaleka tak účinné, ako ich prirodzené ekvivalenty, navyše sa tie syntetické často ani nevedia dostatočne vstrebať.
Prirodzený vitamín E sa nachádza v najväčšom množstve v nerafinovaných rastlinných olejoch, napr. v slnečnicovom, hroznovom , alebo ľanovom. Obsah gama tokoferolu v sójovom a kukuričnom oleji je desaťnásobok obsahu alfa tokoferolu.  Palmový, ryžový a kokosový olej sú bohaté na tokotrienoly.  Na vitamín E je bohatá väčšina olejnatých semienok: mandle, arašidy, orechy, kešu orechy. Ďalšími zdrojmi sú celozrnné obilniny, morské ryby, vajíčka, avokádo, špenát, špargľa, brokolica a paradajka, ale nezabúdajme ani na pšeničné klíčky.
Doporučená denná dávka pre zdravého dospelého je 8-10 miligramov, keď sa aplikuje spolu so selénom, účinok sa zvyšuje.

Zdroj:

https://www.pcrm.org/health/cancer-resources/diet-cancer/nutrition/how-vitamin-e-helps-protect-against-cancer

 

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu