head

Superpotraviny pre ženy: pomocníci vo všedné dni

Superpotraviny dodajú energiu, zabezpečia prísun potrebných živín, chránia pred ochoreniami a skrášľujú
Superpotraviny dodajú energiu, zabezpečia prísun potrebných živín, chránia pred ochoreniami a skrášľujú
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Superpotraviny

Snáď niet takej ženy, ktorá by sa necítila ku koncu dňa úplne vyčerpaná kvôli povinnostiam, ktoré má na starosti. Výchova detí a vedenie domácnosti si vyžaduje veľa energie, o tom ani nehovoriac, že väčšina z nich zároveň aj pracuje. Dobrou správou však je, že existujú také superpotraviny pre ženy, ktoré pomáhajú uspieť na všetkých frontoch.

Sotva sa deň začal a vy už ráno pociťujet únavu? Pijete jednu kávu za druhou? Zmeňte svoje stravovacie návyky, zvoľte si ľahko dostupné superpotraviny. Dodajú energiu, zabezpečia prísun potrebných živín, chránia pred ochoreniami a skrášľujú. Ktoré sú najlepšie skrášľujúce a chrániace superpotraviny pre ženy? Čítajte a dozviete sa.

 

 

Deň sa začína

Na raňajky sa vyslovene hodia chia semienka, ktoré zaberajú popredné miesto medzi superpotravinami. Naplnia energiou, nasýtia, vďaka svojmu vysokému obsahu vlákniny spomaľujú vstrebávanie uhľohydrátov, a cukrov, tak sa organizmu dostáva potrebnej energie priebežne a rovnomerne. Z chia semienok si možno pripraviť aj energetický nápoj, ktorý zvyšuje výkonnosť, zabezpečuje organizmu doplnenie tekutín, a keďže sú bohaté na antioxidanty, podporujú imunitný systém. Semienka chia naplnia energiou

Z týchto drobných semienok si možno pripraviť aj pleťovú masku, ich vitamíny a minerálne látky, ako aj obsah mastných kyselín omega 3 napínajú a vyživujú pokožku, a vďaka obsahu zinku pomáhajú aj v prípade aknóznej a zapálenej pokožke.

Poludňajšie dobíjanie energie

Na obed si dajme jedlo pripravené zo špargle. Táto superpotravina je bohatá na rastlinné vlákniny, jej antioxidačné vitamíny pomáhajú viazať voľné radikály, je bohatá na draslík a horčík, posilňuje svalstvo srdca, napomáha správnemu chodu srdca, odstraňuje nahromadené edémy v organizme, ktoré môžu spôsobovať poruchy obehového systému, resp. vysoký krvný tlak. Špargľa je bohatá na nukleové kyseliny, spomaľujúce proces starnutia a zápaly zmierňujúci vitamín E hydratuje a má upokojujúce účinky, navyše napomáha hojeniu rán. Dobrou voľbou môže byť aj kel. Jeho obsah vitamínu K stupňuje vstavanie vápnika do kostí, iba jediná šálka kelu obsahuje 6-7 násobok potrebnej dennej dávky vitamínu K a dvojnásobok odporúčanej dávky vitamínu A. Kel je vyslovene bohatý na vitamín C, ktorý vynikajúco posilňuje imunitu, avšak vplyvom tepla sa rozkladá, preto sa doporučuje pridávať ho radšej do iba šalátu. Brokolica je jednou z najlepších superpotravín

Brokolica v sebe ukrýva značné množstvo vitamínu B a beta-karoténu, ktorý chráni zdravie očí a spomaľuje starnutie. Špenát je prvotriedny detoxikant, stimuluje látkovú výmenu, a vďaka svojmu obsahu vitamínu B pomáha udržiavať optimálny proces metabolizmu bielkovín, sacharidov a tukov. Vzhľadom na svoje alkalizujúce účinky znižuje riziko hubových ochorení a pôsobí proti pochmúrnej nálade.

Popoludňašie rozmaznávanie

Pokiaľ v popoludňajších hodinách začíname cítiť vyčerpanosť, vyberme si mixér a doplňme si zásoby vitamínov a minerálov! Pripravme si kokteil z rastlinného mlieka, bobuliek acai, z čučoriedok, malín, jahôd a banánu, pridajme trochu bielkovinou preplnenú detoxikačnú riasu spirulina, ktorá je bohatá na železo a beta karotén, vďaka čomu skrášľuje pokožku a vlasy. Pokiaľ máme chuť na niečo sladké, pripravme si puding z chia semienok, ktorý môžeme kombinovať podľa chutí aj s vyššie uvedeným ovocím. Smelo si doprajme niekoľko kociek kvalitnej čokolády na varenie, ktorá je bohatá na zinok, draslík, horčík a meď, ako aj na vitamíny A, D, E a B, nie náhodou zvyšuje hladinu dopamínu v mozgu, vďaka ktorému budeme mať lepšiu náladu.

Večera bez výčitiek

Pokiaľ nám konečne vo večerných hodinách ostane trochu času aj na seba, prekvapme sa tanierom pikantného šalátu z kiwi, ktorý skrášli pokožku, je vynikajúcim antioxidantom a detoxikantom, pomáha proti zubnému kazu, a znižuje rýchlosť napredovania osteoporózy. Do šalátu pridajme paradajku, obsahujúcu lykopén, ktorý nás chráni pred rakovinou, nízkotučný syr, kalifornskú papriku, pridajme niekoľko kociek jablka, pomaranču, pokropme rastlinným olejom (orechovým, ľanovým, olivovým, tekvicovým atď), pridajme šťavu z limetky a štipku soli.

Zdroje:
https://www.vitalitas-magazin.sk/pre-zeny/superpotraviny-pre-zeny
https://www.supergreens.sk/superpotraviny-blog/riasa-spirulina-detoxikujuca-proteinova-bomba

https://www.supergreens.sk/co-je-to-superpotravina
https://www.detoxikacia-organizmu.com/

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu