head

Acai bobule: omladzujú a detoxikujú

Acai bobule
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Superpotraviny

Acai bobule právom nazývajú superpotravinou. Ich plody, podobné čučoriedkam, neuveriteľne podporujú imunitný systém. Zabraňujú starnutiu, energizujú, vďaka vysokému obsahu vlákniny napomáhajú chudnutiu a detoxikácii. Nestačí?

Bobuľka zdravia

Plody palmy Acai, ktorá pochádza z územia z okolia Amazonky, sú čoraz obľúbenejšie, nie náhodou, veď tieto bobule podporujú fungovanie celého organizmu. Tajomstvo bobúl Acai, považovaných za superpotravinu spočíva v ich obsahu antioxidantov, resp. rezveratrolu, (polyfenol, nie flavonoidného typu), ktorý dokázateľne znižuje riziko nádorov, zápalov, ďalej srdcovo-cievnych ochorení, a to tým, že neutralizuje voľné radikály tvoriace sa v organizme.  Okrem toho napomáha rozmnožovaniu dobročinných baktérií dôležitých pre udržanie rovnováhy črevnej flóry, znižuje hladinu LDL-cholesterolu, a pozitívne ovplyvňuje aj srdcovo-cievny systém.

Posiľňuje imunitu

Pozitívny účinok Acai bobuliek na organizmus posilňuje aj obsah antocianínu, ktorý pôsobí antibakteriálne a proti vírusom a parazitom, ďalej naštartuje programovanú smrť v rakovinových bunkách a tak bojuje proti nádorovým ochoreniam. Bobulky Acai stimulujú obranyschopnosť organizmu, stupňujú aktivitu T-lymfocytov, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu v regulácii činnosti imunobuniek. Aplikujúc zvonka upokojuje zapálenú pokožku, pôsobí dezinfekčne, napomáha hojeniu rán.

Podporuje tráviaci systém

Bobule acai obsahujú značné množstvo vlákniny, urýchľujú peristaltiku (pohyby) čriev, a tak podporujú proces vyprázdňovania. Bobulky Acai pôsobia účinne proti zápche, „vymývajú“ z hrubého čreva odpadové produkty a nánosy, a tým pomáhajú detoxikovať organizmus. Je vynikajúcim pomocníkom aj pri chudnutí a diéte, kedže zmierňuje mučivý pocit hladu, a svojím obsahom vitamínov a minerálov pôsobí energizujúco.

Prirodzený skrášľovací prostriedok

Účinné antioxidanty bobúľ Acai, ako aj ich aminokyseliny a mastné kyseliny spolu, znižujú evidentné známky starnutia, vrásky, napínajú pokožku, odstraňujú lámavosť vlasov a nechtov. Olej z bobúl acai pomáhajú mikrocirkulácii pokožky, čím ju osviežuje a vitalizuje, účinné sú aj zábaly z bobúl acai aplikované na tvár, dekolt,či ruky.

Zdroj:

http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/expert-answers/acai/faq-20057794

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21569436

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu