head

Tekvicový olej: život s ním je zdravší

Blahodarné účinky tekvicového oleja | Prečo by sme ho mali konzumovať čo najčastejšie?
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Zdravá výživa

Keď je reč o zdravých jedlých olejoch, väčšinu ľudí napadne ako prvý olivový olej. Pritom tekvicový olej  má minimálne toľko isto blahodarných účinkov, dokonca má aj výbornú chuť. Pozrime sa, prečo sa oplatí zaradiť tekvicový olej do svojho jedálneho lístka.

V Štajersku (po nemecky Steiermark), v juhovýchodnej časti Rakúska, sa za studena lisovaný tekvicový olej teší obrovskej popularite, volajú ho čierne zlato. Jeho blahodarné účinky však neobjavili iba v tomto regióne, ale po celom svete sa používa na ochranu zdravia a zmiernenie príznakov niektorých ochorení. Ani nehovoriac o tom, že tekvicový olej je mimoriadne zaujímavý aj z kulinárskeho hľadiska, je základom alebo doplnkom mnohých jedál.

Základom je jeho výroba

Aj samotné tekvicové semienka sú  bohaté na zdraviu prospešné zložky, a tieto látky sa v plnej miere nachádzajú aj v tekvicovom oleji. Dokonca v koncentrovanejšej forme, za čo vďačí spôsobu výroby. Tekvicový olej sa totiž vyrába lisovaním za studena, preto sa vitamíny a nesýtené mastné kyseliny – tekvicový olej je priam ich skladiskom, ktoré sú citlivé na teplo, ostanú nedotknuté.

Zdravé mastné kyseliny

Tekvicový olej je mimoriadne bohatý na polynasýtené mastné kyseliny, hlavne na kyselinu linolovú, ktorá patrí medzi omega-6 mastné kyseliny. Tento organizmus nie je schopný produkovať. Vďaka tomu je tekvicový olej schopný odstrániť a predísť vzniku zápalov kĺbov, vredov, zápalov kože, kôrnateniu ciev, a tiež vysokého krvného tlaku. Omega-6 mastné kyseliny prispievajú aj k jeho protirakovinovému účinku. Tekvicový olej môže byť našim účinným spriaznencom hlavne v boji proti rakovine prsníkov, rakovine hrubého čreva  a rakovine prostaty. Pri vonkajšom použití tekvicový olej vyživuje pleť a vlasy, urýchľuje hojenie vyrážok a zápalov kože, zmierňuje príznaky psoriázy.  

Na detoxikáciu a proti parazitom

Tekvica vo vysokom množstve obsahuje potravinovú vlákninu, ktorá nechýba ani v kvalitnom tekvicovom oleji. Vláknina očistí hrubé črevo od škodlivých usadenín, napraví pohyby čriev, zlepšuje látkovú výmenu, to všetko prispieva k detoxikačnému účinku tekvice. Jeho konzumáciou môžeme vyhnať z organizmu aj parazity, obzvlášť účinný je proti pásomnici.

Páni, zbystrite pozornosť!

Jedným z rizík nezhubného zväčšenia prostaty je nedostatok zinku, čo je možné kompenzovať spotrebou tekvicového oleja. Môžeme tým predísť problémom s močením, impotencii, rakovine prostaty, ale tekvicový olej prispieva aj k zvýšeniu libida a zachovania plodnosti. Nakoľko bráni tvorbe dihydrotestosterónu −DHT, je účinný aj v boji proti plešatosti. V jednom kórejskom výskume počas 24 týždňov podávali denne 400 mg tekvicového oleja pacientom trpiacim androgénnou alopéciou (mužský typ vypadávania vlasov). Výsledky boli presvedčivé: v porovnaní s kontrolnou skupinou sa mužom po ošetrení výrazne zvýšila hustota vlasov.

Chráni srdce

Tekvicový olej z viacerých strán, práve preto mimoriadne účinne, podporuje zdravie srdca. Jeho vláknina, tiež horčík, draslík, mangán a fytosteroly, ktoré znižujú hladinu cholesterolu, všetky disponujú vlastnosťami, ktoré prispievajú k ochrane srdca a ciev. Tu je vhodné spomenúť aj pozoruhodné antioxidačné zložky tekvicového oleja (vitamíny skupiny B, vitamín E, vitamín C, selén, karotenoidy), ktoré neutralizujú voľné radikály zodpovedné  za vznik zápalov, zmien v cievach, rakoviny a poškodenie DNA.

Zlepší náladu

Keď sa nám v organizme zníži hladina aminokyseliny menom  triptofán, je to hneď vidieť na našej nálade a schopnosti odolávať stresu. Budeme bez nálady, objavia sa poruchy spánku, ľahšie nás dobehne aj depresia. Našťastie je tekvicový olej výborným zdrojom triptofánu, preto ak ho budeme konzumovať pravidelne, určite budeme veselší a vyrovnanejší.

Je chutný aj samotný

Tekvicový olej je nielen zdravý, ale aj chutný, takže ho môžeme pokojne konzumovať aj samotný. Dospelým bohato stačí množstvo jednej, deťom  polovica polievkovej lyžice. Pre svoje zdravie môžeme urobiť ešte viac, keď si svoje zeleninové šaláty pokropíme tekvicovým olejom, ale je vhodný aj do polievok a k mäsu. 

Zdroj:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4017725/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16822218

https://draxe.com/pumpkin-seed-oil/

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu