head

Lykopén chráni zdravie - Argumenty pre konzumáciu paradajok

Z paradajkových produktov, ktoré sú tepelne upravené, sa do organizmu vstrebáva takmer trojnásobné množstvo lykopénu
Z paradajkových produktov, ktoré sú tepelne upravené, sa do organizmu vstrebáva takmer trojnásobné množstvo lykopénu
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Antioxidanty

Keď koniec leta, tak paradajky - rajčiny. Je nesporné, že táto čerstvá a zamatová zelenina má obrovské množstvo fanúšikov, avšak nielen pre jej chuť sa doporučuje jej konzumácia. Lykopén, ktorý obsahuje, má antioxidačné vlastnosti, vstrebáva sa omnoho lepšie, pokiaľ rajčiny konzumujeme po tepelnej úprave. Čo je lykopén a aké má účinky na organizmus?

Lykopén sa dostal do popredia len nedávno, pri skúmaní účinkov tejto zlúčeniny na zdravie. Ukázalo sa, že je to veľmi silný antioxidant, ktorý navyše nie je citlivý na teplo a preto aj po spracovaní dokáže naplno rozvinúť svoje účinky.

Čo je lykopén?

Lykopén je karotenoid červenej farby, farbivo paradajky - rajčiny (Solanum lycopersicum), ktorý je pomenovaný po ňom. Avšak nielen paradajky, ale aj červená paprika, cvikla, červený pomaranč, melón, šípky, resp. višne a ríbezle ho obsahujú. Náš organizmus nie je schopný jeho produkcie, takže ho môžeme získať len prijímaním jedla, ktoré ho obsahuje. Nakoľko je rozpustný v tuku, nevyprázdňuje sa z organizmu, ale hromadí sa v rôznych orgánoch, predovšetkým v pečeni, v nadobličkách, semenníkoch a v prostate. Lykopén je povolený aj v kozmetickom a farmaceutickom priemysle ako farbivo a používa sa aj ako potravinárske farbivo.

Účinky lykopénu na organizmus

Lykopén je veľmi silným antioxidantom. Antioxidačné zlúčeniny zabraňujú oxidačným procesom, neutralizujú voľné radikály. Pokiaľ sa produkuje príliš veľa voľných radikálov, zrýchľuje sa starnutie buniek, pokožka sa starne rýchlejšie a značne sa  zvyšuje riziko kardiovaskulárnych ochorení a rakoviny. Čiastočne aj práve preto je lykopén účinným posiľňovačom imunity. Výskumy potvrdili, že lykopén má v prvom rade priaznivý účinok na funkciu srdca a krvný obeh, ale zohráva úlohu pri prevencii istých očných ochorení, okrem iného aj katarakty - sivého zákalu. Podľa niektorých výsledkov má protinádorové účinky, účinne brzdí aj rast rakovinových buniek v prsníkoch. Predpokladá sa, že jeho príjem pomáha aj pri zúžitkovaní inzulínu, preto je jeho konzumácia odporúčaná aj diabetikom.

Jedlá s obsahom lykopénu

I napriek tomu, že lykopén obsahuje niekoľko druhov zeleniny a ovocia, tieto konzumujeme bez tepelnej úpravy. Na druhej strane, veľa chutných jedál je možné pripraviť z paradajok: omáčka, polievka, lečo, paradajková kapusta, paradajková fazuľa, paradajková ryža a dokonca aj džem. Rajčiaky navyše tepelným spracovaním nestrácajú obsah lykopénu, ba čo viac, z paradajkových produktov, ktoré sú tepelne upravené, sa do organizmu vstrebáva takmer trojnásobné množstvo lykopénu. Jeden kilogram paradajok - rajčín obsahuje približne 20 mg lykopénu.

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu