head

Brusnice - Ako chránia naše zdravie?

Brusnice sú vynikajúcim antioxidantom, obsahujú veľké množstvo vitamínu C, minerálnych látok a stopových prvkov
Brusnice sú vynikajúcim antioxidantom, obsahujú veľké množstvo vitamínu C, minerálnych látok a stopových prvkov
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Antioxidanty

Brusnice (Vaccinium oxycoccos) sú ovocím s antibakteriálnym účinkom a je možné ich použiť aj v boji proti baktérii Escherichia coli, ktorá je jednou z najčastejších príčin prechladnutia. Zozbierali sme pre vás všetky prospešné účinky brusníc.

Brusnice boli obľúbeným a uctievaným ovocím, avšak zároveň aj liekom domorodých amerických indiánov. Liečili nimi zápalové ochorenia, ale toto ovocie používali ako liek aj na zranenia spôsobené šípmi. Flavonoidy, ktoré obsahujú, sú silnými antioxidačnými zlúčeninami, takže chránia pred poškodením buniek a pred nádorovými ochoreniami.

Účinky brusníc

Chuťovo veľmi kyslé a trpké brusnice, ktoré sú právom zaraďované medzi superpotraviny, disponujú vynikajúcim detoxikačným a dezinfekčným účinkom, avšak tu zoznam ich prospešných účinkov ešte zďaleka nekončí.

Brusnice sú výborným antioxidantom, obsahujú obrovské množstvo vitamínu C, minerálnych látok, stopových prvkov a prispievajú k prevencii vzniku kardio - vaskulárnych ťažkostí. Znižujú hladinu zlého cholesterolu, pričom chránia cievy a pomáhajú stabilizovať rytmus srdca.

Brusnice môžu pomôcť aj v prípade prechladnutia. Toto drobné, červené bobuľovité ovocie môže veľmi dobre pomôcť, pokiaľ často trpíme vaginálnymi infekciami, alebo zápalmi močových ciest.

Ako konzumovať brusnice? Môžeme ich konzumovať - pokiaľ zvládneme - čerstvé, alebo obľubujeme skôr brusnice sušené, alebo mrazené brusnice? Pokiaľ budú brusnice súčasťou nášho jedálneho lístka, tak si môžeme byť istí, že zápal močového mechúra, bakteriálne zápaly a prechladnutie nás budú zďaleka obchádzať.

Brusnice majú kyslastú chuť, a okrem vysokého obsahu stopových prvkov aj výborne detoxikujú: podporujú činnosť tráviacich enzýmov a pečene, zlepšujú metabolizmus a podporujú aj pohyb čriev - peristaltiku. Okrem toho pomáhajú pri odbúravaní nahromadených tukov a prispievajú k rýchlejšiemu vylúčeniu toxických látok, preto je ich konzumácia počas detoxikačnej kúry veľmi vhodná!

Konzumácia brusníc má priaznivý vplyv aj na stav chrupu: svoje antibakteriálne účinky vyvinú aj v našich ústach, čím sťažujú činnosť baktérií. Ich konzumácia prospieva aj proti vzniku zubného kameňa.

Brusnicový čaj

Suché listy brusníc zľahka rozdrvme medzi prstami a nasypme z nich množstvo jednej čajovej lyžičky do hrnčeka. Zalejme 1,5 dl vriacou vodou a nechajme lúhovať niekoľko minút. Po scedení popíjajme 1-2 šálky pripraveného čaju denne.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu