head

Rakovina pankreasu a jej liečenie: môže byť vírus riešením?

Rakovina pankreasu a jej liečenie: môže byť vírus riešením?
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zaujímavosti

Rakovina pankreasu je veľmi agresívne ochorenie, na jej skríning nie je k dispozícii žiadna metóda, a je len malá šanca na jej liečenie. Vedci teraz objavili taký vírus, podobný chrípke, ktorý sa počas pokusov ukázal ako vhodný na zabránenie rastu rakoviny pankreasu. Nový proces môže znamenať riešenie pre pacientov postihnutých rakovinou pankreasu, a spolu s chemoterapiou môže zvyšovať šance na prežitie. Klinické testy si síce ešte vyžadujú viac času, ale doterajšie výsledky výskumu sú povzbudivé.

Jedna z autorov štúdie o výskume, Dr Mary Stella, povedala, že nový vírus ničí výlučne rakovinové bunky pankreasu, minimálne poškodzujúc okolité zdravé tkanivo.”Nielen naša stratégia, zameraná na nádor, je selektívna a účinná, ale vírus sme vyvíjali ďalej tak, aby sme ho dostali do krvného obehu, aby sa dostal k tým rakovinovým bunkám, ktoré sa rozmnožili v organizme”- vysvetľuje pani doktorka, a dodala, že humánne pokusy ešte len nasledujú.

Vo výskume, publikovanom v časopise Molecular Cancer Therapeutics, vedci modifikovali jeden adenovírus, aby sa na jeho vonkajšej vrstve objavila taká bielkovina, ktorá rozpozná a viaže sa na rakovinové bunky pankreasu. Vírus sa dostane do rakovinovej bunky, tam sa začne deliť, a ešte predtým, ako by z nej expandovala, zahubí ju. Nové skopírované vírusy sa naviažu na susedné rakovinové bunky a tento cyklus sa zopakuje, nakoniec zahubia celý nádor.

Vedci zatiaľ vírus účinný na ľudské rakovinové bunky pankreasu testovali na myšiach a skonštatovali, že zabraňuje rastu rakoviny. Aplikovanie modifikovaných vírusov už pred časom prinieslo povzbudivé výsledky pri rôznych druhoch rakoviny, avšak vedci tvrdia, že nový vírus je oveľa presnejší a účinnejší, ako predchádzajúce verzie vírusov, a jeho prednosťou je aj to, že je schopný spolupracovať s chemoterapeutikami.

Vírus ďalej modifikovali tak, že u zdravého jedinca nie je schopný spôsobiť ochorenie.

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu