head

Jedovaté hrnce: lustrácia v kuchyni

jedovaté hrnce
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zaujímavosti

V dnešnej dobe sa veľa hovorí o tom, koľko jedovatých látok sa nachádza v  našich potravinách, nápojoch vo forme umelých potravinových prísad, farbív, konzervačných látok, stabilizátorov, stimulátorov chuti. Snažíme sa im vyhnúť, a pritom nás nenapadne, že prostredníctvom našich hrncov na varenie prijímame jed pravidelne. Časť týchto jedov je karcinogénnych, iné časti sú deriváty rôznych kovových solí, a ťažkých kovov, ktoré spôsobujú alergie, symptómy otravy a vážne choroby.  Pozrime sa teda na to, aké riady používame na varenie, ktoré majú aké výhody a nevýhody, a ktoré sú jedovaté!

Teflón

V poslednom čase spôsobuje najviac otázok teflón a iný riad so zabezpečenou vrstvou proti priľnavosti  Teflónu sa treba vyhýbať z viacerých hľadísk, jednak, ak tá vrstva proti priľnavosti nie je dostatočne kvalitná, alebo jej výrobná technológia nespĺňa tieto kritériá, vrstva sa odlúpi a dostáva do jedla. Na druhej strane, ak sa vrstva iba ľahko poškriabe a keď sa teflón prehreje, uvoľnia sa jedovaté plyny a to aj z nepoškodeného povrchu. Teflón stojí teda na poprednom mieste na zozname jedovatého riadu.

Hliník

Medzi ďalšie  spochybňované  a aj jedovaté riady možno zaradiť riady z hliníka. Hliník je vynikajúcim vodičom tepla, ľahký a ľahko sa čistí, ale látky, ktoré sa v ňom varia, alebo sú uložené, môžu vstúpiť do reakcie s látkou riadu, pričom môžu vzniknúť škodlivé hliníkové soli. Kyslé, či slané jedlá môžu postupne rozpúšťať látku riadu, respektíve ak sa poškodí oxidová vrstva, alebo dokonca drhnutím pri čistení aj odstráni, otvorí sa tým brána chemikáliám, z ktorých je hrniec zložený a ktoré zvyšujú riziko vzniku Alzheimerovej choroby. Jedlá, pripravené v hliníkových riadoch neutralizujú žalúdočné tekutiny a spôsobujú vred.

Smaltový riad

Smaltový riad možno v súčasnosti považovať za bezpečný, veď zloženie smaltu, ako aj použité farby podliehajú prísným predpisom. Vrstva smaltu do reakcie s jedlom nevstupuje, a kým je nepoškodená, chráni základnú železnú alebo oceľovú látku riadu pred koróziou. Smaltový povrch je nepriľnavý, a za túto vlastnosť nevďačí len jedinej vrstve, čo znamená, že ju nestratí ani použítím a opotrebovaním.

Nerezová oceľ

Riady z nehrdzavejúcej ocele majú vynikajúce vlastnosti distribúcie a sú výbornými vodičmi tepla, hygienické a bezpečné a v mnohých prípadoch ich nájdeme v domácnostiach prívržencov zdravej výživy. V malom množstve sa môže stať, že zo zliatiny sa vylúčia nejaké chemikálie, ale ich množstvo ostáva pod zdravotnou hranicou, aj keď u citlivejších ľudí môže predsa len vyvolať nejaké príznaky.

Keramika

Najbezpečnejší a najzdravší riad z hľadiska varenia je keramický riad, (glazúrovaný alebo bez glazúry), riad z  liateho železa, a medené hrnce, plechy na pečenie a iné.  Nepridávajú do jedla jedovaté látky, udržia vitamíny, vlákninu a obsah tekutín v potrave. Pri použití neglazúrovanej terakoty (hliny) na varenie sa tekutina z jedla roznesie po celej nádobe, čím dochádza k vylučovaniu minerálnych látok z hliny.  Pri glazúrovanej hlinenej nádobe sa oplatí zistiť zloženie glazúry, problém môže nastať, ak glazúra obsahuje olovo, ktorú používali hrnčiari v minulosti.  Z otravy olovom môžu nastať tráviace ťažkosti, vysoký krvný tlak a chudokrvnosť.

Liate železo a meď

Nádoby z liateho železa sú vynikajúcimi vodičmi a izolátormi tepla, jedlá, ktoré sa v nich pripravujú sú chutné a bohaté na živiny.  Jedinou nevýhodou tohoto riadu je jeho veľká hmotnosť.
Meď pôsobí vyslovene dezinfekčne. V súvislosti s ňou musíme upozorniť na škodlivosť prílišného drhnutia pri čistení, ako aj na nutnosť vyhnúť sa dlhodobému uskladňovaniu potravín, obsahujúcich kyseliny, v medenom riade.  Z riadu sa vtedy môžu vylúčiť ióny medi, ktoré môžu spôsobovať nutkanie na vracanie, nevoľnosť alebo hnačku.

Zdroj:

http://www.livestrong.com/article/143570-poisons-from-aluminum-cookware/

https://draxe.com/is-your-cookware-poisoning-you/

 


 

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu