head

Liečba cukrom| Rany zahojí kryštálový cukor

Rany zahojí kryštálový cukor
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zaujímavosti

Je dokázané, že cukor spôsobuje mnohé ochorenia, o tom však, aký má vynikajúci účinok pri hojení rán, počuť len zriedkavo. V africkej medicíne sa táto metóda používa už dlhší čas a  liečba cukrom sa šíri už aj v západných krajinách.

Kto by si myslel, že sa kryštálový cukor  vyznačuje rýchlym antibakteriálnym účinkom? Práve vďaka tomu a jeho ďalším prospešným vlastnostiam dokáže tak rýchlo zahojiť rany.

Pochádza z Afriky

Metóda liečby cukrom sa rozšírila z Afriky a pozornosť západného sveta na ňu upriamil doktor Moses Murandu. Doktor Murandu v detstve častokrát videl,  ako jeho otec používal na rany cukor, znižujúc tak zápal a bolesť. Lekár sa venoval samostatnú štúdiu o liečebných účinkoch kryštálového cukru a vďaka liečbe cukrom došlo k rýchlemu zlepšeniu stavu u pacientov, ktorí trpeli hlbokými, nehojacimi sa ranami.

Štúdia Mosesa Murandu preukázala, že cukor nasypaný na rany zabíja baktérie zabraňujúce ich hojeniu. Dôvodom toho je, že tieto mikroorganizmy potrebujú k svojmu množeniu sa vodu, cukor však odvádza tekutinu mimo rany.  Okrem toho pôsobí na rany aj čistiacim účinkom, ktorý napomáha rýchlejšiemu odlučovaniu nekrotického tkaniva a vytvára na povrchu jazvy ochrannú vrstvu.

Finančne nenáročná liečba

V niektorých častiach sveta, kde si ľudia nemôžu dovoliť drahé antibiotiká, môže tento proces zohrávať kľúčovú úlohu. Kryštálový cukor môže pomôcť aj v prípade, keď infikovaná rana nereaguje na antibiotiká. Cukor, ktorý používa doktor Murandu, je hladký, zrnitý typ, ktorým sladíme aj jedlo a čaj. Murandu doteraz vykonal v Spojenom kráľovstve klinické skúšky na 41 pacientoch. Závery experimentu zatiaľ nezverejnil, prezentoval ich však na domácich a medzinárodných konferenciách a výsledky sú povzbudivé.

Jednou z dôležitých otázok, na ktoré hľadal odpoveď  počas svojho výskumu, bolo, či môže byť cukor použitý aj u diabetických pacientov trpiacich vredom predkolenia. Ukázalo sa, že cukor sa cez ranu neabsorbuje a teda nemá vplyv na hladinu glukózy v krvi.

Pomáha aj zvieratám

Zatiaľ čo Murandu pokračuje vo svojom výskume na ľuďoch, veterinárny lekár Maureen McMichael využíva liečbu cukrom na zvieratách už niekoľko rokov.  McMichael vraví, že cukor, rovnako ako aj med, sa často používa pri liečbe psov a mačiek (príležitostne aj u iných zvierat). Liečivé vlastnosti medu sú podobné cukru (podľa istej štúdie dokáže med efektívnejšie zabrániť rastu a množeniu baktérií), aj keď je tento spôsob liečby  drahší.

Zdroj:

http://www.bbc.com/future/story/20180328-how-sugar-could-help-heal-wounds

 

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu