head

Zelerová stonka: zabudnutá zelenina na chudnutie a detoxikáciu

zelerová stonka
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Superpotraviny

Kalorická hodnota zelerovej stonky je takmer nulová, a už to by mohlo byť dostatočným dôvodom na to, aby sa počas jarných odtučňovacích kúr dostal na náš tanier. Táto zelenina má mnohé zdraviu prospešné vlastnosti, preto sa ju oplatí vyskúšať aj ako liečivú rastlinu.

Nezaslúžene upadla do zabudnutia

Keď hovoríme o pestrej, diétnej strave napadne nás asociácia s paprikou,  paradajkou, reďkovkou, prípadne ešte aj kapustou.  Pritom zelerová stonka má mäsité, dužinaté časti, ktoré sú aspoň tak zdravé a chutné, a preto bola obľúbená už v staroveku. Vtedajší ľudia ju zakomponovali do svojho jedálnička, ale používali ju aj na liečenie.

Mnohostranný liek

Zelerová stonka má priaznivý vplyv na trávenie, obsahuje veľa vlákniny, takže zbavuje balastných látok, čistí krv, optimalizuje telesnú teplotu. Reguluje chuť do jedla, preto sa odporúča obzvlášť pre tých, ktorí chcú schudnúť.  Zelerová vňať má silné alkalizačné účinky, okrem toho reguluje aj hladinu cukru v krvi, zabraňuje prekysleniu, páleniu záhy. Keďže obsahuje veľa silícia, rýchlo regeneruje kĺby, tepny a tkanivá väzív.  Znižuje zápaly v organizme, zmierňuje bolesti, kŕče, zmierňuje nadúvanie.  Svojím obsahom kumarínu aktivuje biele krvinky, a tým je účinný aj v prevencii rakoviny.  Obsahuje značné množstvo horčíka, draslíka, a vápnika.  Priaznivé účinky týchto minerálnych látok prispievajú k vyrovnanej centrálnej nervovej sústave. Zelerová stonka stimuluje fungovanie obličiek, preto sa môže použiť aj ako diuretikum.

Využime našu fantáziu

10 dkg zelerovej stonky obsahuje iba 10 kalórií. Je chutná a harmonizuje s takmer každou chuťou, preto ju možno konzumovať aj s rôznym ovocím alebo zeleninou. Je ľahké si ju začleniť do nášho jedálnička.  Zelerovú vňať môžeme počas odtučňovacej kúry namáčať do nízkokalorických krémov,  a počas detoxikačnej kúry môžeme piť šťavu zo zelerovej stonky Keď čakáme hostí, naplňme túto zeleninu vaječným alebo šunkovým krémom, prípadne krémovým syrom, ricottou, alebo tuniakom.

Pripravme z nej turmix

Nakrájajme 2-3 zelerové stonky, nakrájajme na kocky dve jablká, a dajme do mixéra. Zalejme 2-3 decilitrami vody a zmixujme. Aby tento nápoj viac spaľoval tuky, prichuťme citrónom, prípadne pridajme trochu uhoriek, petržlenu, prípadne mätových listov, aby to malo zaujímavejšiu chuť.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu